7 ud af de seneste 11 kampe er endt med nederlag for mestrene fra Cleveland Cavaliers. I nat blev det til endnu et mod Dallas Mavericks i American Airlines Center – 104-97.
Det har været en hård omgang efter julen for mestrene fra Cleveland Cavaliers. Det ene hold efter det andet har taget sejren, og det er sket, uden at holdet har kunnet hvile deres stjerner.
Inden jul var det noget helt andet, man talte om, når Cavs navn blev nævnt. Her var der kritik ude fra bl.a. Mike D’Antoni fra Rockets og Popovich fra Spurs, der ikke brød sig om, at Cavaliers sparede deres stjerner i flere kampe. Retorikken gik på, at fansene betalte mange penge for billetter, hvorefter hele stjerne-trioen Love, Irving og James sad ude med jævne mellemrum.
Måske er det det, Cavs skal i gang med igen, for da de gjorde det, vandt de! Nu stiller man gang på gang med alle mand, og holdet taber mere, end de vinder. LeBron James er i øjeblikket den spiller i NBA, der tilbringer flest minutter på banen, og han er sandsynligvis den, der skal hvile sig mest, da alt ansvar som oftest ligger på ham i den skabende proces sidst på sæsonen.
Sandheden er blot, at Cavs lige nu ser lidt skrantende ud. Men som regel skal man ikke lægge for meget i det halvvejs i sæsonen. Der er masser af tid til at komme sig, og de ligger fortsat nummer 1 i Eastern Conference.
Kampen i nat var uden Kevin Love, der fortsat har rygproblemer. Dallas startede bedst, men Cleveland hev i land i 2. quarter. Herefter bølgede kampen, men i afslutningen var Dallas skarpest med Barnes, Nowitzki og Curry som afsluttere.
For Dallas lavede Barnes en double-double med 24 point og 11 rebounds. Matthews lavede 23 point, Ferrell 19 og Curry 16.
For Cleveland lavede LeBron James 23 point og Kyrie Irving 18.
Foto: Flickr – Keith Allisson









































































