En af stjernerne på det danske kvindelandshold skifter klub i Spanien.
Landsholdets anfører, Maria Steen Jespersen, har nemlig skrevet under på en kontrakt med Movistar Estudiantes, der til dagligt spiller i den bedste spanske række, LF Endesa.
Det har Madrid-klubben offentliggjort på sin hjemmeside.
Udover den hjemlige liga deltager Movistar Estudiantes også i EuroCup, som er den næstbedste europæiske turnering lige under EuroLeague.
Netop EuroLeague prøvede Jespersen kræfter med for første gang i sidste sæson, hvor hun indledningsvist spillede for polske KGHM BC Polkowice.. Den polske klub kom dog i økonomiske problemer, hvilket førte til et skifte til spanske Perfumerías Avenida, hvor hun færdiggjorde sæsonen.
Den kommende sæson byder dermed ikke på EuroLeague-basketball for Jespersen, der i steder vender tilbage til EuroCup – en turnering, hun også har erfaring med.
I sæsonen 2022/23 spillede Jespersen for ACS Sepsi-SIC i Rumænien, hvor holdet nåede 1/16-finalerne, før de blev slået ud af Lyon, der sidenhen vandt turneringen.
I løbet af karrieren har Jespersen tilbragte adskillige sæsoner i Spanien. Udover Spanien, Polen og Rumænien har den 184 centimeter høje forward også spillet i Sverige.
Gennem sin karriere har Jespersen tilbragt adskillige sæsoner i Spanien. Ud over Spanien, Polen og Rumænien har den 184 centimeter høje forward også spillet i Sverige.
Vis dette opslag på Instagram
Jeg er sidens chefredaktør og har været det siden februar 2021. Jeg er 24 år og bosat i Aarhus, hvorfor jeg ofte kan findes ude i Vejlby-Risskov Hallen til Bakken Bears´ hjemmekampe. (sebastian@fullcourt.dk)
