Grizzlies var endnu engang uden superstjernen, Ja Morant, da Warriors i nat skulle forsøge at lukke serien på udebane i Memphis. Det skulle dog ikke gå, som forhåndsfavoritterne havde planlagt.
Kampens forløb
Warriors har haft problemer i starten af de fleste kampe i denne serie, og endnu engang var det et decideret ufokuseret hold der mødte op. Turnovers, tilladte offensive rebounds, elendige rotationer og uskarpe afslutninger. Især Draymond Green og Jordan Poole så uskarpe ud.
Grizzlies skal dog også tilskrives meget af succesen i nattens nedslagtning af Warriors. Deres længde har været et problem for hele ligaen i år, og de har gang på gang bevist, at de kan præstere uden Ja Morant. FedExForum er et unikt sted, og stemningen var endnu engang helt i top – mere om det senere!
Grizzlies 38 – 28 Warriors efter de første 12 minutter.
Warriors formåede at komme endnu dårligere ud til anden periode end første, hvilket hurtigt fik dem endnu længere bagud. 10 turnovers i anden periode for Draymond Green og co. samt ni offensive rebound tilladt, og så har man ikke mange chancer for at vinde en slutspilskamp. Steven Adams & Brandon Clarke dominerede dem fuldstændigt i rebound-spillet.
Grizzlies 77 – 50 Warriors ved pausen.. Ja, du læste rigtigt.
Man skulle næsten tro at et hold med tre Hall of Fame-spillere og en masse mesterskabserfaring, ville komme ud med en ild i øjnene efter sådan en ydmygelse, men tværtimod skulle det blive endnu mere ydmygende. Seks turnovers i trejde periode af Warriors, og endnu mere dårligt forsvar.
Grizzlies 119 – 67 Warriors ved udgangen af TREDJE periode. Føringen havde endda været 55 point, hvis ikke Warriors’ Toscano-Anderson havde ramt et trepointsskud med 0,2 sekunder tilbage på uret!
Den eneste gode beslutning der blev taget fra et Warriors perspektiv i nattens opgør, var selvfølgelig at bænke deres vigtigste spillere midtvejs gennem tredje periode.
Slutresultat: Grizzlies 134 – 95 Warriors
Kamp seks spilles kl 04:00 natten til lørdag
En aften på godt og ondt
Steph Curry var før kampen ude med et lidt uheldigt svar set i bakspejlet, da han blev spurgt ind til aftenens gameplan:
What is the Warriors game plan according to Steph Curry? 👀
"WHOOP THAT TRICK." 😂pic.twitter.com/jDESXxlL0D
— ClutchPoints (@ClutchPointsApp) May 11, 2022
Steph Curry og Draymond Green tog dog ikke nederlaget så tungt, og var med på lidt sjov, da arenaen startede deres velkendte ‘’Whoop that trick’’ tilråb.
Steph Curry watching the PA play ‘Whoop that Trick’. Draymond Green enjoying it. pic.twitter.com/R2TP1AFnHT
— Anthony Slater (@anthonyVslater) May 12, 2022
Det var også lidt af en historisk kamp. I både positiv og negativ forstand.
Highest +/- in a playoff game in the play-by-play era:
+46 — LeBron James in 2017
+46 — Jimmy Butler in 2015
+46 — Desmond Bane tonight pic.twitter.com/1KIrwSrnl1— StatMuse (@statmuse) May 12, 2022
Klay Thompson was a -45 in Game 5, tying the NBA record for worst +/- in the play-by-play era (Andre Drummond in 2019).
H/T @statmusehttps://t.co/bg5v64jP93 pic.twitter.com/CJyRRn5oFl
— The Athletic (@TheAthletic) May 12, 2022
Jeg er en 25-årig NBA skribent, som skriver en masse via Fullcourt, min egen hjemmeside og et par andre steder. Twitter er det bedste sted at følge mig! Kæmpe forkærlighed til Bam Adebayo og Mikal Bridges.









































































