Pressemeddelelse: Fra midten af november og resten af sæsonen frem, får BMS spillerne utroligt fornemt selskab på banen. Det er nemlig lykkedes BMS-is-Back organisation at få signet en vaske-ægte top-college spiller til holdet i denne sæson.
Rob Thurman, 209 cm /130 kg, kommer til BMS direkte fra 4 år på Division 1 holdet Cal Bears (Berkeley), som spiller i Pac 12 (vest), der også kaldes rækken for mesterhold.
På Cal Bears var Robert startende Center spiller (5′er), og nåede at have skolens anden bedste Field Goal Percentage (afslutningsprocent på 2-points skud) nogensinde. Efter et par sæsoner på skolens hold døbte den store tilskuerskare ham for “The Thurmanator”.
Se klip af nogle af hans Cal Bears præstationer
Afslutningen på en amerikansk NCAA college sæson er March Madness, som er et kæmpe slutspil med alle de bedste college hold i USA. Her spillede Cal-Bears sig i foråret frem til tredje runde, hvor de foran hele 18.000 tilskuere i San Jose , måtte se sig slået af historisk Syracuse 60-66. Se her Rob udtale sig om trækningen til deres 2. runde kampe som de vandt 64-61
Med hans 209cm og 130kg er der ingen tvivl om at han blive en magt-faktor i 1. division. Og selv de fleste hold i basketligaen ville have problemer med det matchup. Han kan godt lide at arbejde hårdt inde i feltet i begge ender og de mange video klip man kan finde af ham på nettet vidner om at Rob heller ikke holder sig tilbage for at operere over kurven.
Det var egentlig meningen at Rob skulle have spillet sæsonen i en professionel tysk liga, men aftalen gik i vasken netop som Rob ankom til Europa.
Tommy Nielsen, BMS Head Coach udtaler:
“Der er ingen tvivl om at vi har gjort lidt af et scoop her, da spillere på centerpositionen er meget svære at få fat på og normalt ligger uden for 1. divisionernes formåen. Omstændighederne omkring Rob og for den sags skylds Matt ‘s langtids sygemelding gjorde at vi måtte rykke hurtigt. Vi er enormt glade for at Robert har fået et så godt indtryk af os, at vi kunne overtale ham til at spille for os i år”
Læs også: Trænerstop i Solrød Comets
“Det er ingen hemmelighed at med Birk nu i USA og Matt langtidskadet har vi manglet den størrelse det kræver at kunne levere en konsistent indsats inde omkring kurven. Det kunne man f.eks. se i vores nylige nederlag til Solrød. Vi håber og forventer at udover størrelsen og styrken som Rob bidrager med, vil han også kunne bidrage som en god og stærk leder og inspirator for vores relativt unge hold.”
Selvom Rob ikke kender særligt meget til Dansk basket, er hans kendskab dog større end de flester amerikanske spillere idet at Cal Bears var på Europa-turne for nogle år siden og bla. spillede mod diverse landshold, bla. Danmarks. Derudover har BMS’s Casper Ishøi faktisk kendt Rob fra sit High School ophold for en række år siden, og har kun haft gode ting at sige omkring ham.
Karsten Joensen – projektleder i BMS-is-Back
“Vi er utroligt glade for kontrakt-underskrivelsen. Vi er overbeviste om at Rob kommer til at kaste noget glans af sig og være en stor oplevelse for vores spillere og vores fans. Lige nu er der en masse formalia som skal overstås i forhold til arbejdstilladelse men vi har en forventning om at arbejdstilladelsen vil ligge der så Robert kan være til hjemmebane kampen imod Køge 9 November. Vi glæder os meget til at byde ham velkomment til holdet, tilskuerne og klubben.”
“I første division må man jo kun spille med 1 ikke-EU borger, og dermed er der ikke plads på banen til både Rob og Matt, men som vi fortalte i en nylig pressemeddelse er Matt desværre lang tids sygemeldt…i hvert fald 3-4 måneder, hvilket jo svarer til en rigtig god del af sæsonen. Om han bliver klar til slutspillet må vi se..men skulle vi stå med både Matt og Rob kampklar til det tidspunkt må vi jo se på det. ”
“Der er i hvert fald ingen tvivl om at Matt har været utroligt værdifuld for os i de afgørende kampe, og han har jo i en stor del af sin karriere fungeret som slutspils-professionel. Dvs. tilkøbt af hold som ønskede af vinde slutspil”
Se Matthew afgørende scoring semifinalernes overtid imod Lemvig der sendte BMS i finalen:
(Foto: Laila Dokkedal)
Boba er sidens administrerende redaktør. Han startede som journalist for Fullcourt i oktober 2010 og er i dag en af sidens mest dedikerede medlemmer. Han har erfaring fra bla. tre Final Four turneringer i Europas bedste klubturnering EuroLeague, Eurobasket 2015, massevis af danske kampe og finaler, samt både europæiske klub- og landskampe. Han har selv spillet Basketball i mange år, og har fulgt sporten siden barnsben, hvilket ikke er overraskende, da han stammer fra den basketball-glade nation Serbien.









































































