Det blev bredden, og en god start der sikrede sejren for Horsens i udekampen mod årets overraskelse fra Copenhagen Wolfpack. Dermed tog Horsens Wolfpacks 2. plads i ligaen.
Horsens fik en fantastisk start på kampen, med en sejr på 14-28 i kampens første periode. Man fik lukket godt ned for hjemmeholdets Ryan White, som først fik sat sine første point i midten af 2. periode. Imens havde Vedran Borovcanin, Marquis Addison og Skyler Bowlin, spiller samtlige minutter af kampen. Her førte Horsens med 17-34, og fortsatte altså storspillet fra 1. periode.
Ved pausen stod det 29-49, altså en 20 points føring til Horsens.
Efter pausen kom Ryan White bedre i gang, og fik en del straffe til at komme i gang. Det betød også at Wolfpack kom bedre med i kampen. Men Horsens moste videre, og vandt alligevel 3. periode med 4.
I kampens sidste periode, kom der endelig danskere på banen for Horsens, som i hidtil i kampen stort set kun havde benyttet 7 spillere – alle udlændinge. Elsner med 5 min og Lindberg med blot 3. Det blev vejen frem for Horsens, for da de unge danskere entrerede banen fik Wolfpack pyntet gevaldigt på resultatet. 22-10 endte 4. periode, så lidt oprejsning fik Wolfpack dog til sidst.
Kampen endte 70-82 til Horsens, og kampens bedste blev Skyler Bowlin med 16 point, 8 assist, 6 rebounds og 3 steals. Baye Keita havde også en flot kamp med 16 point og 9 rebounds. For Wolfpack var det Iffe Lundberg der var bedste mand med 21 point og 3 af hver af rebounds og steals.
Foto: CPH Wolfpack Facebook
Casper er 34 år og partner i Fullcourt.dk Aps. Han står primært for den daglige drift af virksomheden bag hjemmesiden, og sørger for at al det tekniske omkring siden fungere. Derudover bidrager han med korte artikler og posts fra primært dansk basket.
