Horsens IC kan i dag glæde deres fans med, at de har forlænget med en af klubbens kulturbærere. Landsholdsspilleren Frederik Rungby har sat sin underskrift på en kontrakt gældende for yderligere to sæsoner.
Det bliver Frederik Rungbys femte sæson i Horsens. Han kom til klubben tilbage i 2012 fra Bakken Bears. Her blev det til to sæsoner, inden Rungby vendte snuden mod Gentofte, hvor SISU stod klar med en kontrakt. Her spillede han en vigtig rolle gennem to sæsoner, inden det altså blev til en retur til Østjylland.
I sidste sæson snittede Rungby 6.1 point, 4.3 rebounds og 1.9 assist, men hans styrke lægger i det defensive arbejde, hvor han flere gange af medspillere er blevet udnævnt til holdets mest dynamiske og bedst forsvarende spiller.
Skribent på Basketligaen siden 2013. Dansk basket er den klare favorit, men der følges med i basket på internationalt plan både i NBA og Europa.









































































