Man skulle tro, at et mesterskab gjorde alting meget lettere, men sådan har sagen ikke i forhandlingerne mellem Cleveland Cavaliers og J.R. Smith.
Det er nået til et nærmest tragikomisk niveau, hvor J.R. Smith på den ene side kræver – stædigt – $15 millioner om året, mens Cleveland Cavaliers nægter at forhøje deres bud på angiveligt $10-11 millioner om året.
J.R. Smith var – som startende shooting guard – åbenlyst en vigtig del af Cleveland Cavaliers mesterskabssæson sidste år, hvilket kan være en bærende årsag for, at han mener, han fortjener en højere løn, end den Cavaliers-ejer Dan Gilbert vil forære ham nu.
Det mærkværdige ved denne hanekamp er, at J.R. Smith ikke rigtig har noget at modvirke forhandlingen – udover selvfølgelig, at han forlænger sit fravær fra resten af truppen. Han vil ifølge flere kilder ikke søge andre steder hen, så egentlig venter man bare på det sker.
LeBron James har allerede udtalt, at han er godt træt af at møde op til træning uden J.R. Smith til stede, men alt kan nu ikke gå efter ‘King James’ hovede altid. Selvom man skulle tro det nogle gange.
Hvad der gør situationen endnu mere intens er, at Cleveland – som forsvarende mestre – skal modtage deres mesterskabsring på NBA’s åbningsaften. En stor aften for enhver ny mester, men dette øjeblik kan J.R. Smith kommer til at gå glip af, hvis de ikke når til enighed inden d. 25. oktober.
Der er nok ingen mulighed for, at ‘Swish’ ikke kommer til at spille for Cleveland Cavaliers næste sæson, men hvornår han suiter op for første gang. Det er spørgsmålet.
Foto: Reporting Sports – Flickr









































































