Forbind med os

Hej, hvad søger du efter?

Nyhedsoversigt

Brose kan sende Maccabi ud i mørket

Maccabi Tel Aviv – Brose Baskets Bamberg
Torsdag aften skydes næstsidste runde af indledende puljespil i gang i Euroleague 2015/16. I gruppe D står de tyske mestre Brose Baskets med muligheden for, at sende Maccabi Tel Aviv ud af turneringen allerede inden top 16 fasen, hvilket i så fald vil være første gang i 15 år, at israelerne ikke overlever første gruppespil.
Skulle det ske, vil Barcelona og Panathinaikos (som endnu ikke er sikre på avancement) være de eneste tilbageværende hold, der har været med videre fra første gruppespil i 15 år i træk.

Israelerne har altså kniven for struben hjemme i Tel Aviv, hvor en sejr altså er påkrævet, hvis man ikke man allerede skal være færdige i turneringen efter næste uge. Derudover er man også afhængig af hjælp udefra, da CSKA Moskva ikke må tabe til Darussafaka, hvis man vil bevare chancen for videre deltagelse. Dog kan man nok hente en smule hjælp i det faktum, at Brose allerede er sikret en plads i top 16, og derfor ikke har lige så meget at spille for, som aftenens hjemmehold. Imidlertid skal man dog være opmærksom på, at Brose har gruppens andenplads indenfor rækkevidde, og mon ikke man er motiverede for at gå 100% efter at snuppe den fra Malaga?

De to holds sæsoner:
Det har været svært at se, at Maccabi Tel Aviv for bare 2,5 år siden vandt Euroleague, indtil videre i denne sæson. I Euroleague har man på intet tidspunkt imponeret, og det er derfor heller ikke overraskende, at holdet pt. kæmper for livet i turneringen. Hjemme i Israel har man heller ikke været prangende, og indtager i skrivende stund rækkens tredjeplads, med 10 sejre i tre kampe.

Brose har derimod været fremragende, og er i øjeblikket på en delt førsteplads i den tyske liga, hvor man kæmper for at forsvare sidste sæsons mesterskab. Førstepladsen deles med hovedstadsklubben Alba Berlin, og begge hold har ni sejre efter 11 kampe. I Europa har Brose spillet rigtig flot, og hænger på i toppen af gruppe C, bag storholdene CSKA Moskva og Unicaja Malaga. Især imponerede man, da man i runde seks udraderede det – på det tidspunkt – ubesejrede Malaga-mandskab med 20 point hjemme i Bamberg.

Profilerne:
I sidste uge nævnte vi i optakten til Broses kamp hjemme mod CSKA, Nicolò Melli som hjemmeholdets store profil. Det har han været hidtil i turneringen, og nederlaget på 88-100 til CSKA var ingen undtagelse. Han var sit holds mest effektive spiller med en effektivitet på 21, og også holdets mest scorende med 16 point (hvoraf han bl.a. ramte to ud af tre forsøg fra tre’eren).
Dermed fastholder den 24 årige italienske power forward sin position som Euroleagues femtemest effektive spiller (18,38 i snit i effektivitet pr. kamp), han er femtebedste rebounder (7,38 rebounds pr. kamp), og han har femtebedste trepoints-procent (57,89%(!)) – med andre ord: watch out for Nicolò Melli!

For Maccabi Tel Aviv har mest dominerende spiller, klart været den amerikanske center Treover Mbakwe (207 cm. og 26 år), der interessant nok spillede for netop Brose Baskets sidste sæson. Han har været blandt ligaens bedste i blocks, hvor han med 1,25 pr. kamp, for tiden er den ottendebedste i ligaen i denne kategori. Ligeledes er han med fremme i kategorien rebounds, hvor han med 7,63 i snit ligger på fjerdepladsen, og dermed lige akkurat er bedre end Melli fra aftenens modstander.

Odds:
Sidst de to hold mødtes, var det i Tyskland, hvor Brose vandt med 77-66. Bookmakerne tror dog ikke, trods stillingen i gruppen, på en gentagelse, og måske der er penge at hente på at oddse på udesejr i aftenens kamp? Betsafe og NordicBet giver nemlig begge hele 2,70 gange pengene igen for en Brose-sejr, mens 1,52 er bedste odds på et-tallet. Det er hos bet365.
Som de to hold har præsteret hidtil, kunne det godt ligne endnu en tysk sejr…

Der er tip-off kl. 20:15 i aften, og kampen kan som sædvanligt streames hos euroleague.tv, hvis man har abonnement hertil.

Foto: Ivica Veselinov – MojaCrvenaZvezda.net

Skrevet af

Andre artikler med dette emne

EuroLeague

Iffe Lundberg er angiveligt på blokken hos EuroLeague-klubben Maccabi Tel Aviv, der jagter en ny guard til den kommende sæson.

CSKA Moscow

CSKA Moskva vendte tilbage efter hele 3 EuroLeague nederlag i træk, ved at slå giganterne fra Maccabi Tel Aviv 74-73 på hjemmebanen i Moskva....

EuroLeague

På fire dage blev hele 19 kampe spillet, da vi havde dobbeltrunde i EuroLeague.

EuroLeague

EuroLeagues 11. og 12. spillerunde bød på flere spændende opgør, hvor blandt andet en sensation fandt sted, og månedens MVP blev kåret.

Alba Berlin

På fire dage blev hele 16 kampe spillet, da runde 9 og 10 blev færdigspillet.

EuroLeague

Maccabi Tel Aviv har trukket beslutningen tilbage om at skabe to hold for den kommende sæson.

EuroLeague

For et døgn siden sagde de israelske mestre farvel til en tidligere NBA-spiller. Idag har de budt velkommen til en ny.

Alba Berlin

Herunder kan du se de 16 hold som skal kæmpe om trofæet i sæsonen 2018/19 i europas bedste klubturnering EuroLeague.