Med All-star pausen inden for nær fremtid blomstrer de individuelle stor præstationer i øjeblikket, og Isaiah Thomas niveau i nat var ingen undtagelse.
Den 27-årige point guard løftede i nat sit hold til deres 24. sejr i denne sæson. Med sine 38 point, 6 assist og 5 rebounds var han holdets bærende kraft i deres 117-108 sejr over Washington Wizards.
Thomas manglede ellers sin normale partner in crime Avery Bradley, som døjer med sine archillescener. Thomas startede i stedet for med Marcus Smart i backcourten. Marcus Smart noterede 9 point, 4 rebounds og 4 assist.
Boston Celtics nye skud på stammen, Al Horford, som kom til Boston fra Atlanta Hawks inden denne sæson, leverede endnu en gang en gennemsnitlig præstation med 16 point, 9 rebounds og 2 blokerede skud.
Udeholdet Washington Wizards må betegnes som en af de mest svingende hold i denne sæson med bl.a. sejre både over Chicago Bulls og Los Angeles Clippers. De har holdet med niveau til slutspillet, men pt. ligger man på vippen med 19 sejr og 19 nederlag og 8. plads i Eastern Conference.
Wizards’ dynamiske duo Bradley Beal og John Wall leverede ellers begge to respektable præstationer. Beal scorede 35 point, og John Wall var tæt på en triple-double med sine 9 point, 7 rebounds og 10 assist. Også Otte Porter Jr. kunne være sin præstation bekendt med sine 20 point, 6 rebounds, 5 assist og 3 steals.
Boston Celtics har kamp igen natten mellem fredag og lørdag, hvor de skal aflægge et besøg i Atlanta. Washington Wizards har kamp igen natten mellem lørdag og søndag, hvor de får besøg af Philadelphia 76ers.
Husk du stadig kan nå at stemme om hvilke spillere der skal med til All-star kampen, du kan stemme her.
Foto: Foto: Flickr – Neon Tommy
Jeg er Fullcourts chefredaktør. Jeg har det overordnet ansvar for sidens indhold, og jeg brænder for alt basketball, hvor jeg bidrager til både NBA- og Basketligadelen af siden.









































































