James Harden blev i går tradet fra Oklahoma City Thunder, til Houston Rockets. Dette kom ganske uventet og pludseligt, så derfor tog redaktionen i NBA-afdelingen et tættere kig på handlen, og følgende er deres tanker.
Emil Outzen:
Det ville være blevet dyrt for Thunder at beholde Harden, men havde de reelt råd til at gøre andet? Harden er nær perfekt som et holds anden eller tredje bedste spiller, og han har udtrykt, at han ikke ønsker andet. Samtidigt, muligheden for at have tre stjerner, hvis bedste år stadig er ude fremtiden (Durant, 24 år; Westbrook, 23 år; Harden, 23 år) ville sikre et top-tre hold syv-otte år frem. Og på kortsigt, så der heller ikke ud til at være en anden mulighed, end at beholde Harden, da det sikrer en stor fordel overfor Lakers: gennemspillet holdkemi. Nu er Thunder derimod afhængige af talent, der endnu ikke er realiseret (Lamb og Jones III). Nærighed er sjældent en vinderstrategi i NBA, og for et hold, der på trods får problemer med lønloftet, så er det svært at se, hvordan Thunder har valgt rigtigt her.
Mikkel Heiede:
For Thunder: På kort sigt bliver de svækket. Kevin Martin er ikke en playmaker af den kaliber som James Harden er, hvilket man kommer til at mangle. Eric Maynor/Reggie Jackson er nødt til at steppe op (Maynor mest sandsynlig). Kevin Martin er dog en big time scorer, hvilket giver Thunder to fantastiske wing scorers, der kan give problemer for ethvert defense. På langt sigt, er Thunder en klar vinder – Jeremy Lamb har jeg god fidus til, der er tale om en kommende All-Star her. 2 draft picks, der godt kunne ende i lotteriet er også god value.
Rockets: James Harden bliver med det samme #1 guy i Houston. Der skal dog ske noget i den kommende off-season også, ellers er det ikke nok. Det her virker som et typisk Morey move. Houston vil gerne holde sig konkurrencedygtige, mens de foretager deres rebuild – det har ført til 3 år i træk som et borderline playoff team. Det her move gør ikke noget for at ændre min opfattelse af Houston – hverken på kort eller langt sigt.
David Rud Seerup:
En vanvittig off-season er lige blevet endnu vildere. Jeg er temmelig chokeret over Oklahoma Citys ageren her. Som et lille marked kan det være svært at konkurrere med giganterne i Los Angeles og New York, men igennem fantastiske valg i draften (James Harden var ét af dem) havde Thunder skabt et utroligt stærkt – og ungt – hold, som mange spåede til at være fast inventar i finalerne de næste mange år.
Det er en mulighed og fremtid, som alle hold i NBA drømmer om, og nu har Thunder måske smidt det over styr. Westbrook og Durant vil naturligvis stadig holde Thunder i den absolutte top, men en trade vil altid medføre stor usikkerhed – ikke mindst når udbyttet er en uprøvet rookie og en skadespræget scorer. OKC burde have punget ud og givet James Harden sin max-kontrakt – det ville bedre have været det sikreste og bedste valg.
Daniel Bendix:
I min bog har Thunder lige gjort det væsentlige svære at finde et mesterskab. Harden var en sublim playmaker at kunne sætte ind fra bænken, og min optik havde de været bedre stillet med at give ham en max kontrakt, og så enten have ladet Serge Ibaka gå, eller give ham færre penge, hvis han ville have gået med til det i sin tid. Eric Maynor, som nok er manden, der vil gå lov til at styre holdet på banen når Russel Westbrook skal have en pause i ny og næ, er ikke i nærheden af at have det samme niveau som Harden.
Daniel Lambertsen:
Den her trade er svær at sætte en vinder eller taber på. OKC mister en af deres bedste mænd, men på den anden side ville Harden på længere sigt være en hovedpine for OKC med hensyn til penge, da de allerede havde skrevet med Westbrook, Durant og Ibaka på tre store kontrakter. På rent talent taber OKC en spiller som kan være starter på langt de fleste hold. Hos Rockets vil Harden passe ind som en fin legekammerat til Jeremy Lin og de øvrige unge talenter. Til OKC ankommer Kevin Martin og Jeremy Lamb som er lige nu en af de mest spændende prospects i ligaen. Hvis Martin kan holde sig væk fra skader er han en solid spiller der kan give 16-17 points pr. kamp, han er bare ikke på niveau med Harden. Endvidere får OKC draft picks fra Raptors, Mavs og Bobcats som potentielt kan indbringe nye talentfulde spillere til truppen.
Denne profil bruges som forfatter til artikler med indhold fra flere af vores skribenter i samme artikel. F.eks. forudsigelser og gennemgange af hold og spillere, fra diverse turneringer.









































































