Mange havde set frem til nattens kamp mellem Boston Celtics og Cleveland Cavaliers, og kampen skuffede bestemt heller ikke. De to hold fulgtes godt ad, og kampen blev afgjort af marginalerne.
Om det var hjemmebanen eller en flyvende Isaiah Thomas der var afgørende vides ikke præcist, men både TD Garden og Isaiah Thomas var flyvende i Bostons 103-99 sejr.
Der var ingen tvivl om, at kampen ville blive en tæt affære. På intet tidspunkt var et af de to hold foran med mere end 9 point, og kampen blev også afgjort i de døende sekunder, hvor Isaiah Thomas cementerede sejren først med en tre’er og bagefter med to sikre straffekast. Thomas sluttede kampen med 31 point, 5 assist og 2 steals, en mere end godkendt indsats for den fysisk lave point guard.
Boston Celtics hentede inden denne sæson centeren Al Horford i Atlanta Hawks. Dog har Horford ikke leverede samme tal i Boston, som han gjorde i Atlanta, men i nattens kamp mindede han om den “gamle” Horford, med 9 point, 10 rebounds og 10 assist, var han kun ét point fra at notere sin første triple-double i to år.
Også LeBron James leverede en storstilet præstation. Med 28 point, 13 rebounds og 10 assist kunne King James fejre hans 48. triple-double i karrieren, dog var dette ikke nok til at besejre Boston Celtics.
Der blev også plads til den nye mand i Cleveland Cavaliers-truppen. Deron Williams fik i nattens kamp sin debut for de forsvarende mestre. Williams sluttede kampen med 4 point, 2 rebounds og 2 assist.
Foto: Keith Allison – Flickr.
Jeg er Fullcourts chefredaktør. Jeg har det overordnet ansvar for sidens indhold, og jeg brænder for alt basketball, hvor jeg bidrager til både NBA- og Basketligadelen af siden.









































































