Danske Iffe Lundberg har taget den spanske liga med storm. For to sæsoner siden valgte han at prøve lykken i Manresa, der dengang lå i den næstbedste række. I dag er han og holdet på manges læber efter det lykkedes at få en playoffplads for første gang i to årtier. Her blev de senere mestre, Real Madrid, dog stopklodsen i kvartfinal. Lundberg ser alligevel tilbage på sæsonen med stor glæde.
“Sæsonen som helhed, vil jeg sige, har været rigtig god. Hele året igennem kæmpede vi med skader, spillere ind og ud af truppen og det skader nogle gange dynamikken på et hold. Men vi formåede at komme igennem det hele uden de helt store vanskeligheder. Det, at vi kom med i playoffs for første gang i 21 år, var rigtig fedt at være en del af, og det er noget, som jeg altid vil kunne huske tilbage på og sige, at jeg var en del af.”
Lundberg var fra starten af en del af rotationen i Manresa. I denne sæson blev det til spilletid i 34 kampe. Her snittede han 23 minutter – næst flest af alle i Manresa efter den amerikanske stjerne Ryan Toolson – 10,4 point, 2,9 rebound og 2,8 assist. Ganske habile stats for den danske landsholdsspiller i den første sæson i ligaen, der vurderes til at være verdens stærkeste efter NBA.
“Jeg udnyttede mine chancer. Jeg tror altid på mig selv og specielt i en liga så god som ACB, der har man virkelig behov for selvtillid. Jeg prøver altid at udfordre mig selv, og derfor bliver jeg bedre for hver dag, der går. Der er ikke nogen atleter eller sportsfolk, der er perfekte, men det handler om, hvor vidt man er indstillet på at gøre det, der skal til for at udvikle sig.”
“Jeg er rigtig glad for den sæson, jeg har haft. Specielt når man tænker på, at det kun er efter en enkelt sæson i ACB. Jeg prøver at blive bedre på daglig basis. Det er et godt udgangspunkt at have, men dette er forhåbentlig kun begyndelsen for mig.”
Dansk dominans er ikke hverdagskost
Det er sjældent, at danske basketspillere stikker ud, som det er tilfældet med Iffe Lundberg. Det mest prominente danske navn i nyere tid, Christian Drejer, nåede kortvarigt i 2004 og 2005 at brilliere i FC Barcelona, afdøde Rasmus Glarbjerg slog rekorden for bedste debutant under 19 i spansk basket i 2013 for netop Manresa, mens dansk/amerikanske Shavon Shields har leverer store præstationer for Baskonia.
I selve Manresa har Lundberg vundet tilhængernes hjerter og markeret sig som en stærk sportspersonlighed. Dette blev bekræftet, da han for nyligt ikke blot var en del af et award-show i Manresa, men faktisk nomineret til en af byens mest prominente priser.
“Jeg blev nomineret til prisen “Årets Sportsmand” i Manresa. Det er jeg selvfølgelig meget beæret over, og det er altid dejligt at blive anerkendt for det, man gør. Men jeg havde ikke været en del af det, hvis ikke det var for mine trænere og holdkammerater. De stolede alle på mig, og når man føler, at alle tror på én, så gør det det altid meget lettere.”
Når en spiller præsterer, som det har været tilfældet for Iffe Lundberg, så medbringer det naturligvis en del interesse fra andre klubber. Et af rygterne har gået på, at EuroLeague-holdet Baskonia med Lundbergs landsholdskammerat Shavon Shields på holdet skulle være meget lune på at forene de to danske landsholdsspillere i Baskerlandet. Lundberg er smigret over interessen, men han fæstner sig ved én ting.
“Jeg har stadig et enkelt år tilbage af min kontrakt med Manresa, men der er en klausul. Der er meget interesse fra de fleste klubber i ACB. Så lige nu nyder jeg bare at være hjemme i Danmark igen, og så må vi se, hvad der sker i forhold til kontrakter i den kommende tid.”
Der sker en del for Iffe Lundberg i øjeblikket både på basket- og privatfronten. Han og kæresten har netop annonceret, at de til december skal være forældre til en lille dreng, mens hans på klubplan angiveligt får ny cheftræner. Ifølge Eurobasket har klubben hentet en gammel kending i form af sidste sæsons Gran Canaria-træner, Pedro Martinez. Martinez var cheftræner for Manresa i sæsonerne 1990 til 1994.
Skribent på Basketligaen siden 2013. Dansk basket er den klare favorit, men der følges med i basket på internationalt plan både i NBA og Europa.









































































