Copenhagen Wolfpack har måtte droppe deres ellers succesfulde foretagende i Basketligaen, og lade sig rykke ned i 1. division. Her er man nu gået i gang med at sammensætte det hold, der skal være med til at få klubben op igen.
Man har hentet den unge point guard Salman Khan i Værløse. Salman har tidligere været en del af Stevnsgades succesfulde ungdomafdeling.
Sportschef hos Wolfpack Tommy Nielsen forventer meget af sin nye spiller. “Salman er en leder, der går forrest og giver en masse til holdet. Han er en spiller, der altid trækker fra og er med til at indfri holdets potentiale. Vores spillestil er aggressiv og dynamisk i begge ender af gulvet, og til dette passer han perfekt ind”.
Udover den unge guard har man forlænget med de to talenter Nicklas Rytter og Joachim Vallø, som begge var en del af rosteren i sidste sæson, samt den mere rutinerede Niki Tamjidi.
Skribent på Basketligaen siden 2013. Dansk basket er den klare favorit, men der følges med i basket på internationalt plan både i NBA og Europa.









































































