Med endnu en semifinale, havde Fenerbahce chancen for at spille sig i holdets tredje EuroLeague finale i træk. Samtidig, ville det også give holdet muligheden for at vinde turneringen for andet år i træk.
Mens Fenerbahce jagter klubbens tredje finale i træk, så kæmper Zalgiris anderledes om at bryde en 19 år lang finale-tørke. Man skal nemlig helt tilbage til 1999 for at finde Zalgiris på finalens kampprogram. Her vandt de dog også turneringen med cifrene 82-74 over Kinder Bologna.
Det er dog ikke et hold uden finale-erfaring. Holdets træner, Sarunas Jasikevicius, har nemlig været i – og vundet, finalen hele tre gange som spiller. Første gang han vandt turneringen var i 2003 med Barcelona, efterfølgende var det i 2005 med Maccabi Tel Aviv.
Jasikevicius seneste EuroLeague finale-sejr kom dog i 2009 hvor han, sammen med Panathinaikos tog sejren over CSKA Moscow. Jasikevicius var dog ikke den eneste vinder fra den finale der var til stede ved aftenens kamp. Denne gang står de dog over for hinanden, og ikke ved siden af hinanden.
Zeljko Obradovic var nemlig træner for Jasikevicius og Panathinaikos i sejren i 2009, men i aftes stod han i spidsen for oppositionen, Fenerbahce. Ikke nok med at Obradovic kunne lede Fenerbahce til deres tredje finale i træk, skulle det lykkes dem at gå hele vejen, vil det også være Obradovics 10’ende Euroleague finale sejr!
Benhårdt forsvar og fornemt angreb
Begge gange de to hold har stødt sammen i sæsonen har det været en jævnbyrdig affærer. Zalgiris tog den første skalp med blot ét enkelt point i Istanbul og afsluttede dermed også en fornem Fenerbahce sejrsstime. Anden kamp i sæsonen mellem de to hold gik dog Fenerbahces vej, de tog nemlig sejren i Kaunas med 7 point over Zalgiris.
Fenerbahce lagde bedste fra land og med vind i ryggen fra de mange medrejsende fans, fik de hurtigt trukket fra.
Efter den nervøse start fra Zalgiris fandt de deres plads på banen og fik rystet de værste nerver af sig. Nervøsiteten må uden sammenligning tilskrives at ingen af Zalgiris spillere før har stået i en finale. De fik dog skåret lidt af forspringet inden de sidste sekunder.
Brad Wanamaker var dog ikke helt klar til at slutte første periode. Med et godt løb til kurven øgede han forspringet til 6 point.
Fenerbahce forsatte det uforlignelige spil i begge ender igennem hele anden periode. En utrolig stærk indsats i defensiven resulterede i at tyrkerne blev noteret for deres 10. steal mens Zalgiris blev noteret for deres 12. turnover.
Selvom Fenerbahce hurtigt opnåede en tocifret føring, så fik Zalgiris stoppet blødningerne i slutningen af perioden og fik endnu engang reduceret forspringet til 6 point.
Grus i maskineriet for Fenerbahce
Fenerbahce kunne ikke finde de offensive takter efter pausen og det nød Zalgiris godt af. Selvom Zalgiris er kendt for at tage få men sikre 3’er skud, så gavnede det dem dog ikke i kampen. Blot 2 af 7 blev det til indtil slutningen af tredje periode.
Ali Muhammed kom dog fra bænken og gjorde hvad han kunne for at holde mestrene inde i det. Med 12 point fra bænken var han instrumental for at holde forspringet.
Zalgiris fik reduceret forspringet til kun 2 point, men Ali Muhammed fik dog sat en buzzerbeater og fik igen øget til 4 point.
Fenerbahce genfandt dog formen, og i sær i defensiven gjorde de det svært for Zalgiris i takt med at tiden tikkede ned.
Fenerbahce lagde afstand til allerede fra starten af fjerde periode, men Zalgiris hang i og med 45 sekunder igen reducerede de til 71-66. Selvom Fenerbahce fortsatte det hurtige spil og de hurtige afslutninger, så kunne Zalgiris ikke følge med.
Kostas Sloukas gav alt han havde for at holde bolden hos de sort-gule og med cifrene 76-67 sluttede eventyret for litauerne.
Bænkspillerne sikrede sejren for Fenerbahce
Ali Muhammed kom fra bænken og på blot 11 minutter og 48 sekunder blev han kampens topscorer med 19 point på 5 af 5 fra 2’eren og 3 for 6 fra 3’eren.
Næstbedst for Fenerbahce var Luigi Datome – der ligeledes kom fra bænken, han blev noteret for 16 point på 5 af 7 fra 2’eren og 2 af 2 fra 3’eren.
For Zalgiris var det ikke overraskende Kevin Pangos der blev topscorer med 16 point på 4 for 6 fra 2’eren og 1 for 2 fra 3’eren. Han kom samtidig også på straffekastlinjen 8 gange men formåede kun at ramme 5 af dem. Han slutter desuden kampen med 5 rebounds og 4 assists.
Foruden Pangos var Brandon Davies noteret for 12 point og Aaron White var noteret for 10.
Turnovers blev den helt store skurk for Zalgiris, heraf blev de noteret for 20. Se statistikkerne her.
Eventyret om guldet slutter for Zalgiris, men Fenerbahce får nu muligheden for at opnå endnu et mesterskab.
Tidligere Europa- og basketligaskribent fra Næstved, der nu slår sine folder som psykologistuderende og livestream producer for Fanseat i Århus!









































































