Forbind med os

Hej, hvad søger du efter?

Basketligaen

Liam Potter forlænger med Rabbits

Den 29-årige englænder Liam Potter har forlænget med Svendborg Rabbits for endnu en sæson.

Liam Potter skiftede midt i sidste sæson fra Team FOG Næstved til Svendborg Rabbits, men sæsonen blev ødelagt af en brækket knogle i foden. Potter fik på grund af skaden blot fire kampe for Rabbits, men han har arbejdet hårdt hen over sommeren på at komme tilbage i topform.

Svendborg har i de seneste sæsoner været blandt ligaens dårligste hold til at rebounde, og det har derfor været et stort fokuspunkt for Svendborg at forstærke sig på det punkt. Rabbits har i den kommende sæson tre spillere på mindst 211 cm, og det må absolut forventes, at de vil kunne gøre sig bedre gældende i rebound-spillet i den nye sæson.

En af grundene til at den store englænder har valgt at blive er fordi han er faldet utroligt godt tilpas i det sydfynske, hvor han rent faktisk også har fået et fast job som personlig træner.

Rabbits har på nuværende tidspunkt ti spillere klar til den kommende sæson:

Guards:
Antonio Porta (AR)
Brandon Rozzell (US)
Kristoffer Gertz (DK)

Forwards:

Axel Kárason (IS)
Claus Magaard (DK)
Damian Ocana (ES)
Trevor Noack (US)

Center:

Anthony Borden (US)
Liam Potter (UK)
Marinus Mouboe (DK)

Foto: Vildmedfoto.dk

Skrevet af

Jeg er sidens Basketligaredaktør og har været en del af Fullcourt-holdet siden 2014. Jeg kommer fra den basketglade by Svendborg, men har siden 2013 boet i København, hvorfor du ofte kan finde mig i hallen til basketkampe i Storkøbenhavn.

Andre artikler med dette emne

Svendborg Rabbits

Mads Andersen har oplevet presset som cheftræner i en af Danmarks største basketballklubber på både godt og ondt.

Basketligaen

Svendborg Rabbits-anføren Adam Heede-Andersen var meget tilfreds med indsatsen fredag aften.

Basketligaen

Weekenden blev skudt i gang med et brag i Arena Svendborg, da BK Vejen måttet se sig slået af Svendborg Rabbits.

Basketligaen

Samarbejdet stoppede før det for alvor begyndte: Sydfynsk klub og ung amerikaner skilles efter kun to kampe.

Basketligaen

Boden Skunberg debuterede for Horsens IC torsdag aften, hvilket han gjorde med bravur, da han sluttede som kampens topscorer.

Basketligaen

Horsens IC hentede torsdag aften sæsonens første sejr i sæsonåbneren, og allerede nu mærker en af klubbens profiler nogle forandringer efter trænerskiftet.

Basketligaen

Torsdag aften blev den nye sæson af Basketligaen skudt i Arena Svendborg, hvor et velspillende Horsens-mandskab snuppede sæsonens første sejr.

Basketligaen

Der hersker ingen tvivl hos Mads Andersen, når spørgsmålet omkring klubbens målsætning lyder. Han ved i den grad, hvad der kræves af ham.