Forbind med os

Hej, hvad søger du efter?

Basketligaen

Craig Pedersen: Det var en svær beslutning

Efter 13 år besluttede den legendariske træner Craig Pedersen at stoppe, som cheftræner for Svendborg Rabbits med øjeblikkelig virkning.

Kun syv kampe blev det til i denne sæson for Craig Pedersen og Svendborg Rabbits, hvor det i alt blev til 4 sejre og 3 nederlag. Men det hele slutter altså i aften, efter han og klubben har valgt at bryde kontrakten midt i sæsonen.

‘’Jeg stopper for at have mere tid med mine to knægte og min kone. Det var en svær beslutning, men en tanke, der har flydet rundt i en periode efterhånden,’’ udtaler Craig Pedersen til Fullcourt.

Rygterne har den seneste måned svirret om at kemien mellem canadieren og klubbens helt store profil, Antonio Porta ikke skulle være i top. Men dette afviser den mangeårige Svendborg træner.

”På ingen måder sandt. Vi havde flere møder om hvordan pre-season skulle være, og han gjorde et fantastisk stykke arbejde. Beslutningen om at stoppe er 100% pga. jeg gerne vil bruge mere tid sammen med min familie,” understreger han.

Craig Pedersen coached sin sidste kamp i ligaen torsdag aften da Svendborg Rabbits vandt over Randers Cimbria med 94-96.

Svær beslutning for Craig Pedersen

I de 13 år som cheftræner er det blevet til et enkelt DM-mesterskab i 2010, da kaninerne besejrede Bakken Bears med 76-51, og vandt finaleserien 4-1. Derudover er det også blevet til syv års deltagelse i streg i DM-finalerne, og sidst men ikke mindst 2 pokaltitler. Der er derfor på ingen måder en nem beslutning som den nu 50-årige canadier har valgt at tage.

‘’Jeg fandt beslutningen meget svær, og det bliver utrolig mærkeligt når holdet skal spille kampe, og jeg ikke kommer til at være der. Men jeg må sætte min familie i første række.’’ understreger han og fortsætter.

”Den vigtigste ting bliver at jeg får meget mere tid med mine drenge. Arbejdet med det islandske landshold vil ikke holde mig fra dem i lang tid. Så det er fantastisk.”

Udover det islandske landshold, som Craig Pedersen forbliver landsholdstræner for, så fortsætter han også med jobbet på EVN.

”Med hensyn til EVN, så glæder jeg mig altid til at tage derud hver dag. Jeg er heldig at have et job der, og at vågne op hver dag og se frem til fantastiske elever og gode kollegaer.” fortæller han.

Ny træner og cheftræner

Arnar Gudjonsson, der har været Craig Pedersens assistenttræner de sidste tre år i Svendborg, overtager rollen som cheftræner for resten af sæsonen. Og det kommer han til at klare alt og aldeles godt, ifølge Craig Pedersen.

”Han kommer til at klare sig godt. Han har en masse energi, og en stor passion,” afslutter canadieren med at fortælle til Fullcourt.

Craig Pedersen, eller rettere sagt selveste Mr. Svendborg Rabbits, har i sine 13 år bygget Svendborg Rabbits op til det klubben er i dag. Han har været en stor del af succesen og ikke mindst historien. En træner, og en person der i den grad vil blive savnet og husket.

Læs også: Craig Pedersen stopper som træner for Svendborg Rabbits

Foto: Vildmedfoto.dk

Skrevet af

Boba er sidens administrerende redaktør. Han startede som journalist for Fullcourt i oktober 2010 og er i dag en af sidens mest dedikerede medlemmer. Han har erfaring fra bla. tre Final Four turneringer i Europas bedste klubturnering EuroLeague, Eurobasket 2015, massevis af danske kampe og finaler, samt både europæiske klub- og landskampe. Han har selv spillet Basketball i mange år, og har fulgt sporten siden barnsben, hvilket ikke er overraskende, da han stammer fra den basketball-glade nation Serbien.

Andre artikler med dette emne

Basketligaen

Svendborg Rabbits trak det længste strå i kampen om metal torsdag eftermiddag.

Dansk Basket

I weekenden 31. januar–1. februar blev årets ungdomspokal Final 4 afviklet i Vejlby-Risskov Hallerne i Aarhus, hvor der blev kåret ni forskellige pokalmestre på...

Basketligaen

Der var lagt op til et revancheopgør for de forsvarende danske mestre, Bakken Bears, da de på hjemmebane i Vejlby Risskov Hallen tog imod...

Basketligaen

Trupbygningen i Svendborg Rabbits skrider stille og roligt frem, og tirsdag eftermiddag løftede klubben sløret for endnu en spændende tilgang.

Basketligaen

Svendborg Rabbits er klar med en ny spiller, der skal dominere under kurven.

Basketligaen

Svendborg Rabbits har i de seneste dage offentliggjort flere store nyheder på spillerfronten frem mod næste sæson. Det gælder både afskeden med en af...

Basketligaen

William Jelle forbliver en kanin frem til 2027, efter han har skrevet under på en kontraktforlængelse.

Basketligaen

Efter et ophold på Island er Adam Heede-Andersen tilbage i Basketligaen. Fredag er han blevet præsenteret som ny Svendborg Rabbits-spiller.