I går kunne Horsens IC give en tidlig julegave til deres fans, da de offentliggjorde, at Charles Callison vender tilbage til klubben. Her havde han stor succes i 18/19 sæsonen, da han blev kåret til Årets Spiller her på Fullcourt, og derudover vandt pokalfinalen og DM-sølv.
“Det giver os en ekstra ‘lockdown’ forsvarspiller og atletisk guard spiller. I forhold til holdånd, så kender vores spillere ham, og jeg er også tryg med ham. Han skal udvikle sig som leder og playmaker for os,” fortæller Horsens træner, Lukas Varga, til Fullcourt.
Charles Callison bliver en direkte erstatning for KJ Robinson, der forlader klubben uden at have imponeret. Horsens har dermed fortsat tre amerikanere i truppen. Han støder til et Horsens hold, der har en opadgående formkurve med tre sejre i træk over Pro A hold. Tidligere på sæsonen havde holdet dog problemer, og det gav blandt andet et nederlag til Bears Academy.
“Det har virkelig været en test af vores karakter, men gennem op- og nedturene, så tror jeg, at det har gjort os til et bedre hold på den lange bane, hvor vi kan have gavn af det i slutningen af sæsonen,” siger Lukas Varga.
Da Callison sidst var i klubben snittede han 15,5 points, 4,3 assists, 2,8 rebounds og 2,2 steals per kamp. Den 1,85 høje amerikaners fortrukne position er en af guard pladserne, hvor han kommer til at indgå i en stærk rotation med David Efianayi og Gage Davis, der i skrivende stund er nummer to og tre på topscorerlisten.
“Vi har tidligere i sæsonen skulle kæmpe for bare at overleve kampe med 7-8 spillere, så det giver os noget mere dybde. Den store udfordring nu bliver, hvor uselviske kan vi være? De vilde minutter som Davis, Efianayi og Borovcanin har haft er ikke holdbart. Så deres minutter vil falde en smule, og tingene vil blive mere ens fordelt, hvilket skulle resultere i højere standard og intensitet i begge ender af banen,” fortæller Varga.
Callison brugte sidste sæson i Sverige, hvor han spillede for Södertalje, hvor han havde 12,7 point, 3,4 assists og 2,9 rebounds i gennemsnit i den svenske liga.
Første mulighed for debut i denne sæson for Callison bliver mod Bakken Bears på udebane d. 28. december.
Du kan se highlights fra Callisons sidste sæson i Horsens her:
Jeg er Fullcourts chefredaktør. Jeg har det overordnet ansvar for sidens indhold, og jeg brænder for alt basketball, hvor jeg bidrager til både NBA- og Basketligadelen af siden.









































































