Forbind med os

Hej, hvad søger du efter?

Basketligaen

Rabbits giver Team FOG en dårlig start på juleferie efter overtidsdrama

Svendborg Rabbits bød Team FOG Næstved til julefrokost i Kaninhulen og det gik ikke stille for sig.

Team FOG Næstved gik til landsholdspausen efter en intens kamp i hørsholm, der i sidste ende resulterede i et nederlag til sydsjællenderne. Efter pausen stod den så på to stykker med tyr i form af to kampe på én uge mod Randers Cimbria som endte 1-1 hvor begge sejre gik til udebaneholdet.

Anderledes svært har det dog været for Svendborg Rabbits, der ligeledes måtte se sig slået af Hørshom og senere hen af Bakken Bears efter pausen.

Hvor aftenens kamp for Næstved handlede om at holde fast i toppen af tabellen, hvor Bears kommer buldrende bagfra, og hvor Randers er lige i hælene, så handlede det for Svendborg om for alvor at komme igang med at vinde for at slippe bunden af tabellen.

Kolde skytter og fysisk spil

Det var Næstved der kom bedst fra start anført af Troy Franklin der lagde fra land med to 3ere og et par drives til kurven for at sikre næstved et 7-points forspring efter første periode.

Anden periode blev domineret af hårdt fysisk spil og det blev Harding Nana der trak det længste strå under kurven, da han flere gange kom til scoringer trods længden hos Næstveds centerspillere.

Det fine angrebsspil, som Næstved lagde ud med i starten, kollapsede mod slutningen af anden periode og det blev derfor ikke til mere end 14 point for udebaneholdet, der ellers kom til en række fine muligheder. Især et par tvivlsomme possesions mod slutningen af anden periode, var med til at slå udeholdet ud af kurs.

For hjemmeholdet kom især Terrel Harris og Michael Moore for alvor igang, hvilket var afgørende for, at hjemmeholdet kunne komme tilbage i kampen. Førstnævnte var desuden fejlfri fra gulvet i de to første perioder.

Det hårde fysiske spil betød, at Næstveds center ‘Ziggy’ måtte spille det resterende af kampen med hvad der lignede et julemandsskæg af sportstape på grund af en flænge i hagen.

De to hold gik til pause med Svendborg foran 45-37.

Flere spillere kom i fejlproblemer

Det aggresive og fysiske spil fortsatte, og deg betød,  at Jacob Emevoldsen tidligt i tredje periode fik sin 4. fejl og derfor måtte sætte sig på bænken i det meste af perioden. Det fysiske spil var dog ikke noget der generede hverken Kazembe Abif eller Michael Moore,  der over et par possesions, begge var oppe i de højere luftlag for at levere et par spektakulære dunks.

Næstveds stjerne, Troy Franklin, fik ikke meget ud af hverken anden eller tredje periode han var nemlig uden scoringer i de to perioder indtil han ved slutningen af tredje blev fejlet og kom på linjen. Han blev således holdt på 2-8 på 3eren og 1-5 på 2eren.

Både Nana og Enevoldsen kom i fejlproblemer tidligt i fjerde perilde, og derfor blev der skruet en anelese ned for intensiteten under kurven, hvilket åbnede op for, at Næstved med næb og klør, kunne kæmpe sig tilbage.

Overtid i kaninhulen

I kampens døende minutter, var det Abif der udlignede til 72-72 på et and-one spil. Med 10 sekunder igen lykkes det Næstved at stjæle bolden og løbe kontra med en fornuftig mulighed. Det faldt på Troy Franklins skuldre at lukke kampen, men hans iskolde skydning fortsatte og han ramte en my for langt.

På indspillet i den modsatte ende,  var det Harding Nana, der med et næsten frit fade-away skud få meter fra kurven,  ligeså kom inden for få cm, men da han heller ikke kunne konvertere sin chance, blev det til overtid på sydfyn.

Overtiden blev til en tæt affærer, og endnu engang var det Troy Franklin der med en 3er kunne lukke ballet efter at et velspillende Rabbits offensiv havde bragt dem foran med én.

Narrativet var dog ikke anderledes end det forgangene, og Franklin må rejse hjem med blot 2 ud af 13 forsøg fra 3eren. Fejlspillet virkede ikke for Næstved, da Conner Washington bliver kaldt for en overlagt og efterfølgende må forlade banen. Samtidig med at han forlod banen, kunne Mikkel Planthin – trods en ringe skud-mæssig indsats, lukke kampen.

Foruden Washington var også Abif og Gabriel fejlet ud, mens både Enevold og Nana slap med skindet på næsen med 4 fejl.

Svendborg vinder med cifrene 83-81 efter overtid.

Topscorene blev for Svendborg Terrel Harris med 25 point med 10-14 på gulvet og Michael Moore med 22 point.

For Næstved var det Kazembe Abif med 18, Devin Daly med 13 og Troy Franklin med 11.

Om kampen siger Næstveds Devin Daly: “Well, in the game tonight we just had some yellow minutes in the second half and that made the game more difficult than it should’ve. We was exchanging baskets with them and not playing the level of defense we should’ve but turned it around in the fourth quarter to tie the game after a 10pt lead.”

Julepausen starter tidligt

For Svendborg bliver det Stevnsgade der kommer på besøg den 27. og efterfølgende bliver det til en tur til Århus for at møde Bakken Bears den 30. inden de kan fejre det nye års indtræden.

For Næstved bliver det til en tiltrængt juleferie, hvor man skal tilbage til tegnebrættet inden de kommer på en af sæsonens mest vanskelig opgaver. Først mod Bakken Bears den 28. December og så i Horsens den 5. Januar.

Tidligere Europa- og basketligaskribent fra Næstved, der nu slår sine folder som psykologistuderende og livestream producer for Fanseat i Århus!

Andre artikler med dette emne

Basketligaen

BK Vejen har været på rov hos fynboerne, hvor man har landet en aftale med en af klubbens unge danskere.

Basketligaen

BK Vejen har sikret sig en amerikansk point guard direkte fra college.

Basketligaen

Bakken Bears kunne senest lade sig hylde som danske mestre, men nu står en ny sæson for døren.

Basketligaen

Efter to sæsoner i spidsen for den sjællandske klub går parterne nu hver til sit.

Basketligaen

I starten af ugen var det Ogbemudia Uagboe, der blev præsenteret i USA, og nu er endnu et dansk talent klar til at tage...

Bakken Bears

De danske mestre har sikret sig underskriften fra endnu en profil til den kommende sæson.

Bakken Bears

Bakken Bears blev budt op til dans i Næstved, men viste klassen og kunne dermed lade sig kåre som danske mestre.

Bakken Bears

Klubben fra Aarhus sikrede sig torsdag aften en sejr, der sender aarhusianerne på guldkurs.