Cleveland Cavaliers har deres problembarn ude i 4-6 uger efter en ny skade igen koster kampe.
J.R. Smith forlængede inden denne sæson sin kontrakt i 4 år til den nette sum af 57 millioner dollars. Smith var undervejs i forhandlingerne ikke tilfreds med tempoet, og resultatet af kontrakten lod vente lidt på sig. Det opfattede Smith angiveligt som et mindre tillidsbrud fra Clevelands side, og det var tydeligt, at han ikke følte sig helt værdsat efter en god sæson med mesterskab til følge.
Efter forlængelsen kom der ro på, men hurtigt rutsjede veteranens spil i den gale retning. Inden kampen i går snittede J.R. Smith 8,8 point med en skudprocent på 33,7 % (35,8 % bag 3 pointslinjen).
Han har allerede misset 6 kampe i år grundet knæ og ankel, så skaden kommer naturligvis ikke belejligt for Cavaliers. Heller ikke set i lyset af at man om blot 4 dage på hjemmebane møder Golden State Warriors i den indtil videre mest hypede kamp i turneringen i år.
Smith brækkede fingeren, da han stødte imod Milwaukee Bucks Giannis Antetokounmpo, og han skal nu opereres.










































































