Golden State Warriors lavede i nat et fantastisk comeback efter at have været baggud med 20 point i fjerde periode.
Efter tredje periode var resultatet 69-89, og New Orleans Pelicans havde vel nok allerede set kampen som en overstået affære – Dette skulle de måske ikke have gjort.
Warriors satte nemlig motoren igang, og med en desperat offensiv rebound af gangen sørgede de for at vinde kampen med 123-119, efter overtid, og skrive deres tredje sejr ind på kontoen i serien mod New Orleans. Pelicans
Curry sender kampen i overtid med vanvittig scoring
Stephen Curry spiller på et helt andet niveau end alle sine modspillere i denne sæson, og dette viste han igen i nattens playoff-kamp mod Pelicans. Med sine 40 point, 9 assists og 5 rebounds havde han endnu en gang en fantastisk kamp, men det der vil blive husket bedst er hans sidste skud i fjerde periode der sender kampen i overtid.
Med 9.6 sekunder igen får Curry ansvaret og bolden i hænderne, han tager skuddet men brænder. En angrebsrebound giver dog endnu en mulighed med 4,6 sekunder tilbage, og hvem ellers end Stephen Curry skal afgøre den. Helt dækket op, med en hånd i ansigtet sender han iskold skuddet afsted igen fra det yderste af banehjørnet, og rammer til trepoint (108-108). NO formår ikke at score med 2,8 sekunder igen, og kampen er sendt i overtid!
Golden State vinder overtiden 15-11 og er nu kun en kamp fra at gå videre fra serien.
Se skuddet der sendte kampen i overtid ét minut inde inde i videon:
Boba er sidens administrerende redaktør. Han startede som journalist for Fullcourt i oktober 2010 og er i dag en af sidens mest dedikerede medlemmer. Han har erfaring fra bla. tre Final Four turneringer i Europas bedste klubturnering EuroLeague, Eurobasket 2015, massevis af danske kampe og finaler, samt både europæiske klub- og landskampe. Han har selv spillet Basketball i mange år, og har fulgt sporten siden barnsben, hvilket ikke er overraskende, da han stammer fra den basketball-glade nation Serbien.









































































