Forbind med os

Hej, hvad søger du efter?

Basketligaen

Team FOG Næstved indleder det nye år med imponerende sejr over Horsens

Team FOG Næstved hentede vigtige point, da de torsdag aften besejrede konkurrenterne fra Horsens IC med 98-90.

Foto: Bent Adolfsen

Horsens IC havde muligheden for at mindske hullet til ligaens førerhold, da de torsdag aften tog turen til Sydsjælland for at møde Team FOG Næstved i Arena Næstved.

Efter 40 minutters basketball skulle det dog vise sig, at Horsens ICs hul op til Næstved blot var blevet to point større. Team FOG Næstved besejrede Horsens IC med 98-90, og det var især anden halvleg, der blev udslagsgivende i torsdagens topbrag i Basketligaen.

Derfor formåede Næstved at tage revanche mod Horsens, der tilbage i oktober løb med en 83-75-sejr over Næstved på hjemmebane.

Østjysk pauseføring

Fra første minut var Næstved bedst, og i løbet af små fem minutter havde værterne bragt sig foran med 12-4. De Gule viste svaghedstegn og var ingenlunde kommet fra land. Med tre minutter tilbage af første periode stod der 18-8, men i de næste minutter kom der gang i gæsterne.

Faktisk kom der så godt gang i Horsens IC, at den gode start af Team FOG Næstved ikke kunne ses på scoringstavlen efter første periode, hvor der stod 22-24 til Horsens IC.

Horsens IC var kommet op i omdrejninger offensivt, og det fortsatte i anden periode, hvor udeholdet var bedre end deres modstander – også i defensiven.

Stillingen i pausen var 38-43, hvilket Team FOG Næstved ikke kunne være tilfredse med. Da SPORT LIVE, der viste kampen, i pausen fangede Næstveds anfører Mathias Bak Christensen, fortalte han ikke overraskende, at første halvleg var skuffende, og at de ikke var tilfredse.

Næstved cementerer førstepladsen i Basketligaen

Efter en kort pause, hvor hjemmeholdet fik evalueret første halvleg, kom der andre boller på suppen i anden halvleg. Team FOG Næstved tog teten, og det kan de især takke amerikanske Rodney Chatman for. Chatman var her, der og alle vegne og var i tredje periode stærkt medvirkede til at give Næstved en 71-68-føring inden kampens sidste periode.

Men trods momentum hos Næstved var udeholdet fra Østjylland lige i hælene på ligaens førsteplads.

Horsens IC måtte dog sande, at Rodney Chatman var en for stor mundfuld. Chatman fortsatte med at stråle og havde en stor andel i, at Team FOG Næstved kunne indlede det nye kalenderår med en 98-90-sejr.

Rodney Chatman sluttede som kampens topscorer med hele 38 point. Topscorer for Horsens var Chris Lykes med 30 point. Ian Dubose og Mike McGuirl scorede 18 point hver især for Næstved. Vedran Borovcanin leverede 23 point og ti rebounds for HIC.

Skrevet af

Jeg er sidens chefredaktør og har været det siden februar 2021. Jeg er 24 år og bosat i Aarhus, hvorfor jeg ofte kan findes ude i Vejlby-Risskov Hallen til Bakken Bears´ hjemmekampe. (sebastian@fullcourt.dk)

Andre artikler med dette emne

Basketligaen

BK Vejen har været på rov hos fynboerne, hvor man har landet en aftale med en af klubbens unge danskere.

Basketligaen

BK Vejen har sikret sig en amerikansk point guard direkte fra college.

Basketligaen

Bakken Bears kunne senest lade sig hylde som danske mestre, men nu står en ny sæson for døren.

Basketligaen

Efter to sæsoner i spidsen for den sjællandske klub går parterne nu hver til sit.

Basketligaen

I starten af ugen var det Ogbemudia Uagboe, der blev præsenteret i USA, og nu er endnu et dansk talent klar til at tage...

Bakken Bears

De danske mestre har sikret sig underskriften fra endnu en profil til den kommende sæson.

Bakken Bears

Bakken Bears blev budt op til dans i Næstved, men viste klassen og kunne dermed lade sig kåre som danske mestre.

Bakken Bears

Klubben fra Aarhus sikrede sig torsdag aften en sejr, der sender aarhusianerne på guldkurs.