2-0 er den farligste føring i fodbold. Det har du sikkert hørt utallige gange fra amatøreksperten ved siden af. Men måske er der noget om det, og ikke kun indenfor fodbold. Clippers har i dette slutspil præsteret bedst med ryggen mod muren. I de første to serier, var de bagud 2-0, inden de fik vendt skuden. Med nederlaget til Phoenix i nat står Clippers i nøjagtig samme situation.
Clippers havde alle muligheder for at tage sejren. Med 8,2 sekunder igen brændte Paul George to straffekast, som potentielt kunne have givet Clippers en trepointsføring inden det sidste angreb. Ydermere tillod de et inbound alley-oop dunk til Deandre Ayton med blot 0,9 sekunder tilbage på uret.
Skæbnen vil, at Clippers ikke henter sejre i de første to kampe. Denne gang skal de formentlig være uden Kawhi Leonard, som i de andre serier har gået forrest i de pressede situationer.
Sun blev anført af Cameron Payne med 29 point og 9 assists, og Ayton med 24 point og 14 rebounds.
Du kan se de sidste minutter af kampen herunder.
NBA skribent og til dagligt at finde i Århus. Har et årligt Space Jam ritual, og tilhænger af pass-first spillestillen med Spurs og Warriors som forbilleder.









































































