Forbind med os

Hej, hvad søger du efter?

Bakken Bears

Skadesplaget Bakken Bears tager anden slutspilssejr

I ultra lokalopgøret mellem Bears Academy og Bakken Bears tog Bakken deres anden sejr i slutspilsserien, hvor der spilles bedst af fem.

Bakken Bears er fortsat hårdt ramt af skader efter pokalfinalen, og de var derfor uden Darboe, Jukic, Evans, Stephens og Ongwae til dagens kamp. Til gengæld havde de taget Harbo, Møllgaard og Bro Hansen med, som Academy holdet så måtte undvære.

Fight til sidste periode

Selvom Bears Academy er lillebror i forholdet til Bakken, så formåede de små alligevel at drille de store i dagens kamp. Academy spillede med gejst og fight, og det betød også, at de fulgte flot med Bakken indtil slutningen af første periode.

Her begyndte de rutinerede kræfter for Bakken dog at vise deres kvaliteter. I fraværet af de mange stjerner var de QJ Peterson og Michel Diouf, der gik scoringsmæssigt forrest for “udeholdet”. Bakken trak dermed forventeligt fra og fik opbygget et stort forspring.

Academy gav dog ikke op, og i kampens tredje og fjerde periode havde de fordelen af at være 12 spillere modsat Bakkens 8. I slutningen af tredje og fjerde periode fik Academy strikkede flere forsvarsstop sammen, hvilket betød, at de langsomt spillede sig ind på storebror.

Forspringet blev skåret helt ned til ni point, og det lignede at det umulige var inden for rækkevidde. QJ Peterson fra Bakken var tydeligt frustreret med, at dagens dommere ikke dømte fejl, når han drivede mod kurven og blev mødt af de fysiske Academy spillere. Men da det gjaldt mest sænkede han et par 3’ere, og satte gang i et vildt Bakken run, hvor alle skud endte i kurven.

Bakken trak derfor fra i slutningen af kampen og gentog det nøjagtige resultat fra første kamp i serien med en 77-100 sejr.

QJ Peterson gør det igen

QJ Peterson var endnu engang kampens bedste med sin vilde statline på 31 point, 7 rebounds og 7 assists. Michel Diouf hjalp til med 17 point og 9 rebounds, mens Anton Harbo lavede 15 point mod sine holdkammerater fra Academy.

For Academy var Marius Sørensen bedste spiller med 15 point, 6 rebounds og 9 assists. Thomann havde 18 point, mens Magnus Jespersen lavede en double-double med 10 point og 13 rebounds.

Næste kamp i serien spilles tirsdag d. 13, hvor Bakken Bears kan spille sig i semifinalen med en sejr.

 

Jeg er Fullcourts chefredaktør. Jeg har det overordnet ansvar for sidens indhold, og jeg brænder for alt basketball, hvor jeg bidrager til både NBA- og Basketligadelen af siden.

Andre artikler med dette emne

Basketligaen

BK Vejen har været på rov hos fynboerne, hvor man har landet en aftale med en af klubbens unge danskere.

Basketligaen

BK Vejen har sikret sig en amerikansk point guard direkte fra college.

Basketligaen

Bakken Bears kunne senest lade sig hylde som danske mestre, men nu står en ny sæson for døren.

Bakken Bears

Det danske dynasti har kvalificeret sig til Champions League-kvalifikationen, der finder sted i september.

Bakken Bears

De danske mestre har sikret sig underskriften fra endnu en profil til den kommende sæson.

Bakken Bears

På det personlige plan har han hevet flere priser hjem - og mandag aften gjorde han det så igen.

Bakken Bears

Bakken Bears blev budt op til dans i Næstved, men viste klassen og kunne dermed lade sig kåre som danske mestre.

Bakken Bears

Klubben fra Aarhus sikrede sig torsdag aften en sejr, der sender aarhusianerne på guldkurs.