Der var slovensk fest på lægterne, da Miami Heat tog imod Dallas Mavericks. Hele 2.000 slovenere havde fundet plads i American Airlines Arena for at se deres landsmænd Luka Doncic og Goran Dragic i deres første kamp mod hinanden.
De mange slovenere fik fuld valuta for pengene. Specielt 32 årige Goran Dragic var i hopla, og leverede karrierens blot anden triple-double med 23 points – 12 rebounds – 11 assists. Doncic sluttede med 19 points – 8 rebounds – 7 rebounds, og tabte dermed både den indbyrdes duel og kampen til Dragic.
For Miami Heat cheftræner Erik Spoelstra efterlod den massive slovenske støtte et klart indtryk. “Det føltes som om vi spillede i Ljubljana” udtalte han til ESPN efter kampen.
Sidst Doncic og Dragic var på banen sammen var, da de sammen med resten af det slovenske landshold vandt EM guld tilbage i 2017.
Kampen var i øvrigt det sidste møde mellem Dwyane Wade og Dirk Nowitzki.
Denne profil bruges som forfatter til artikler med indhold fra flere af vores skribenter i samme artikel. F.eks. forudsigelser og gennemgange af hold og spillere, fra diverse turneringer.







































































