Skader har været denne sæsons helt store samtaleemne. Nu er der endnu mere benzin til bålet. Anthony Davis vred i nat om på sin ankel efter en forsvars-rebound.
New Orleans Pelicans og den 24-årige power forward mistede for under en måned siden deres startende center, og Anthony Davis partner in crime, DeMarcus Cousins, nu kan Davis’ sæson måske være slut.
Anthony Davis er selv optimistisk angående sin skade.
“Jeg føler at det er fint. Men jeg skal besøge vores team-læge, og så må vi ellers tage den derfra,” udtaler den tidligere Kentucky Wildcats-spiller til NBA.com.
Det er Anthony Davis’ sjette sæson i NBA, og han har i denne sæson snittet 28,3 point, 11,2 rebounds, 2,4 assists og 2,2 blocks per kamp.
Hans tal har fået et boost efter at DeMarcus Cousins’ sæson sluttede på grund af en overrevet akillessene. Siden Boogies skade har Davis snittet 32,6 point og 13,3 rebounds.
New Orleans vandt kampen over Sacramento med 114-101 og har dermed vundet ti kampe i streg.
Jeg er Fullcourts chefredaktør. Jeg har det overordnet ansvar for sidens indhold, og jeg brænder for alt basketball, hvor jeg bidrager til både NBA- og Basketligadelen af siden.









































































