Los Angeles Clippers har aldrig vundet et mesterskab. Men denne sæson kan være en ny skelsættende tid for Los Angeles-mandskabet.
Clippers har nemlig længe haft en god kerne af spillere i Chris Paul, Blake Griffin og DeAndre Jorden. Klubben har dog i mange sæsoner døjet med en sløv bænk, der ikke kunne producere. Den sløve bænk, ser dog ud til at være forvandlet i denne sæson. Clippers er nemlig i år startet med 14 sejre og 2 nederlag, og har på nuværende tidspunkt den bedste record i hele NBA!
I nat blev det ligeledes til en sejr over NBA’s bundprop Dallas Mavericks. En kamp der sluttede 124-104, hvor Mavericks-profilen Dirk Nowitzki endeligt var tilbage efter sin skade, og hvor Clippers-bænken, for alvor var i sit es.
Austin Rivers er en af spillerne der kom fra bænken, blev kampens topscorer med 22 point, imens Marreese Speights blev kampens mest reboundende spiller med sine 12 rebounds.
Trods at Dallas Mavericks som sagt havde fået Dirk Nowitzki tilbage efter en skade, var hans indflydelse på spillet ikke nok til, at Los Angeles-mandskabet kunne blive væltet.
Historisk god start for Los Angeles Clippers
Den gode start er historisk god af Los Angeles-mandskabet. Aldrig nogensinde før, har Los Angeles Clippers vundet 14 ud af de første 16 kampe, og derfor er forventningerne til “Lob City” også store i denne sæson.
Tidligere har Clippers imponeret i grundspillet, men skuffet når de kom til slutspillet. Her har det netop været på grund af skader til både Chris Paul og Blake Griffin i de forgangne slutspil. Men med de store præstationer fra bænken, kan man håbe på bedre tider i denne sæson.
“Lob City” har desuden oprustet sig inden denne sæson, og med tilgangen af blandt andet Marresse Speights, Brandon Bass og Alan Anderson, virker det til at de alle tre kan gå ind og overtage for de startende spillere.
Spørgsmålet bliver dog som sagt endnu engang om Clippers kan vedligeholde denne overlegenhed i deres spil. Clippers topper lige nu mange eksperter Power Rankings, som vurdere dem som det mest formstærke hold i NBA.
Læs også:
Shaquille O’Neal bliver foreviget i Miami Heat
Foto: FIBA.com
Jeg er Fullcourts chefredaktør. Jeg har det overordnet ansvar for sidens indhold, og jeg brænder for alt basketball, hvor jeg bidrager til både NBA- og Basketligadelen af siden.









































































