”Iberostar Tenerife forstærker sig for fremtiden” – Sådan lyder overskriften på forsiden af den bedste spanske række ACB.com, om den danske duo, der netop er blevet præsenteret i deres nye klub, på de kanariske øer.
De to spillere der er tale om er den 20-årige forward Mads Bonde, og den 24-årige center Sami Eleraky, som netop skrevet under på en kontrakt med det spanske storhold Iberostar Tenerife. Her skal de to danskere først og fremmest spille kampe på klubbens andet hold, og sideløbende træne med ACB-holdet.
Mads Bonde har i forvejen erfaring med spansk basket. Tilbage i 2016 skiftede han nemlig fra Basketligaen og Team FOG Næstved, til den tredje bedste række, LEB Plata, og klubben Óbila Club de Baloncesto. Sami Eleraky kommer derimod til Spanien og Europa, efter tre sæsoner i NCAA for Pacific Tigers.
Den spanske klub sluttede sidste år af på en femteplads i grundspillet i den bedste spanske række, men røg senere allerede ud i kvartfinalen til Unicaja Malaga.
Den helt store succes oplevede Tenerife i Basketball Champions League, hvor klubben gik hele vejen til finalen. Spanierne vandt turneringen, som det første hold nogensinde da det var den første udgave af turneringen, og endda på egen hjemmebane. Læs meget mere om dette ved at klikke her.
Foto: CB Canarias
Boba er sidens administrerende redaktør. Han startede som journalist for Fullcourt i oktober 2010 og er i dag en af sidens mest dedikerede medlemmer. Han har erfaring fra bla. tre Final Four turneringer i Europas bedste klubturnering EuroLeague, Eurobasket 2015, massevis af danske kampe og finaler, samt både europæiske klub- og landskampe. Han har selv spillet Basketball i mange år, og har fulgt sporten siden barnsben, hvilket ikke er overraskende, da han stammer fra den basketball-glade nation Serbien.









































































