Imorgen klokken 18:30 spiller Bakken Bears en alt afgørende kamp mod SL Benfica fra Portugal. Kun én ting tæller for de danske bjørne, og det er en sejr. Vinderen af kampen tager nemlig gruppens andenplads og kvalificerer sig til kvartfinalen, mens taberen må se sin europæiske drøm slukket.
Benfica inde i dårlig periode
Benfica går ind til kampen med to nederlag i de sidste to kampe. I ligaen tabte de kampen om førstepladsen i til Sporting CP, mens de i FIBA Europe Cup satte en stor føring overstyr mod Bayreuth. Før dette havde de dog vundet syv kampe i streg.
Portugisernes force er deres meget brede hold, hvor de har hele 13 spillere, der snitter over 6,1 point pr kamp i europæisk sammenhæng. Holdets største stjerne er den amerikanske point guard Anthony Ireland, der snitter 15 point og 6 assists i turneringen. Man skal også holde øje med det 20 årige stortalentet Rafael Lisboa, der er søn af Benficas træner.
Bakken inde i afgørende del af sæsonen
Bakken Bears går ind til kampen ovenpå en måned med både op- og nedture. Holdet har tabt fire ud af ti kampe i det nye år, men de næste to kampe kommer til at være afgørende for, hvordan sæsonen opfattes. Her kan man sikre sig både en europæisk kvartfinale og en pokaltitel. Første opgave mod Benfica bliver dog en en svær kamp, her tabte Bakken det første opgør i Portugal med 90-79.
Assistentræner Anders Sommer fortæller om nøglen til sejr til klubbens hjemmeside:
“Det bliver rigtig vigtigt for os at matche deres fysik. De har en del store spillere, især på i posten og deres wing har de nogle centimeter eller noget vægt på os, så det kommer til at blive en hård kamp. Derudover bliver det afgørende for os at spille vores vanligt høje tempo – for hvor de har størrelsen, har vi tempoet. De fleste af deres spillere er også fyldt 30 eller derover, så vi skal vise, vi kan løbe fra dem. Især når deres erfarne herrer kender alle de små tricks.”
Kampen kan ses gratis på ekstrabladet.dk
Jeg er Fullcourts chefredaktør. Jeg har det overordnet ansvar for sidens indhold, og jeg brænder for alt basketball, hvor jeg bidrager til både NBA- og Basketligadelen af siden.









































































