CSKA Moscow, Fenerbahce, Olympiacos, Panathinaikos, Real Madrid, Zalgiris, Baskonia og BC Khimki er de otte hold i kvartfinalen, som skal kæmpe om en plads ved Final Four i Beograd, Serbien som afholdes fra den 18-20 maj.
Indtil den allersidste runde var der uklarhed om det endelige billede af tabellen, og ikke mindst kvartfinalerne. Nu er alt på plads, og kvartfinalerne skydes igang i næste uge tirsdag og onsdag. Kvartfinalerne spilles bedst ud af fem serier.
I en serie af fire artikler kigger vi nærmere på de otte hold som har nået kvartfinalen. I denne optakt kigger vi nærmere på de forsvarende mestre Fenerbahce og spanske Baskonia.
Har du misset det kan du læse alt om opgøret mellem CSKA Moscow og BC Khimki ved at klikke her.
2. Fenerbahce (21-9) vs. 7. Baskonia Vitoria-Gasteiz (16-14)
Fenerbahce har spillet med i Playoff seks gange hvor de har vundet 9 og tabt 4 kampe. De seneste tre sæsoner i træk har dog været enestående eftersom de har vundet 3-0 i alle tre serier, og gået i finalen to ud af de tre gange.
De forsvarende mestre Fenerbahce, har været ligeså imponerende i denne sæson som sidste år. Her tog de mesterskabet for første gang i klubbens historie, og som det første tyrkiske hold nogensinde.
I grundspillet sluttede de af med 21 sejre og blot 9 nederlag, på andenpladsen bag CSKA Moscow.
Det som der har været Fenerbahce’s varemærke i år, har været deres forsvar. De har været frygtindgydende, hvor de kun har tilladt 75,2 point pr. kamp af modstanderne. En ting som kan give dem endnu en plads i finalen, for tredje år i træk.
Ført an af den legendariske og mest vindende træner i basketball historien Zeljko Obradović, har tyrkerne en masse tangenter at spille på. Dette på trods af at de i sommers mistede deres to største profiler Bogdan Bogdanović og Ekpe Udoh, som begge tog til NBA.
Brad Wanamaker er en af dem som har ført holdet an med sine 11.4 points og 3.9 assists pr kamp i denne sæson.
Sidste års titelvindere Jan Vesely med 12.9 point og 4.9 rebounds pr. kamp, Kostas Sloukas med 10.1 point og 5.0 assists samt Luigi Datome med 9.6 point pr. kamp, har ligeledes spillet en stor rolle på holdet.
Som en tilføjelse til disse har de nytilkomne Marko Gudurić, Nicolo Melli og Jason Thompson spillet i hver eneste kamp i grundspillet, hvilket understreger dybden på det tyrkiske mandskab, som har alle værktøjerne til at gentage succesen fra sidste sæson!
Baskonia er det hold som har spillet i flest Playoffs i EuroLeague’s historie. Her har klubben vundet 23 og tabt 22 kampe.
Klubben så dog længe ud til ikke at blive en del af de bedste otte hold i kvartfinalen i denne sæson. Baskonia startede med at tabe de første fire kampe i turneringen, hvilket resulterede i at legendariske Pablo Prigioni trak sig kort inde i sin debutsæson som cheftræner. Herefter overtog Pedro Martinez roret.
Selvom at Baskonia ikke virkede som et playoff-hold, så klemte de sig alligevel ind mellem de otte bedste i turneringen. De formåede at snyde Maccabi Tel Aviv og stjæle deres plads med ganske få runder tilbage i grundspillet.
Med seks sejre i træk i de sidste syv runder, herfra en sejr over netop Maccabi, lykkedes det dem at placere sig videre for tredje år i træk, i kvartfinalen. Deres præstation var samtidigt første gang at et hold vandt seks kampe på en måned i EuroLeague.
For to sæsoner siden var spanierne meget tæt på at gå hele vejen til finalen. De tabte dog i semifinalen ved Final Four til Fenerbahce. I år har de langt fra været ligeså imponerende som dengang, hvor de sluttede af som nummer syv med 16 sejre og 14 nederlag.
Holdets største profiler er de tre big-men. Den største af dem alle er Tornike Shengelia med sine 13,9 point og 6,2 rebounds pr. kamp, efterfulgt af Vincent Poirier (7,8 point og 5,2 rebounds pr. kamp).
Sidst men ikke mindst tyske Johannes Voigtmann, der er den anden-bedst scorende fra 3-pointslinien med 58.5%, og sine 8,6 point, 4,4 rebounds pr. kamp.
På backcourten har Baskonia også masser af talenter. Heriblandt Jayson Granger der har snittet 9.6 point og 5.3 assists pr. kamp. Herudover også den franske skarpskytte Rodrigue Beaubois med sine 12.1 point pr. kamp, samt veteranen Marcelinho Huertas.
I begge møder med Fenerbahce har Baskonia tabt i denne sæson, og håbet om endnu en plads ved Final Four er lang fra virkeligheden.
Boba er sidens administrerende redaktør. Han startede som journalist for Fullcourt i oktober 2010 og er i dag en af sidens mest dedikerede medlemmer. Han har erfaring fra bla. tre Final Four turneringer i Europas bedste klubturnering EuroLeague, Eurobasket 2015, massevis af danske kampe og finaler, samt både europæiske klub- og landskampe. Han har selv spillet Basketball i mange år, og har fulgt sporten siden barnsben, hvilket ikke er overraskende, da han stammer fra den basketball-glade nation Serbien.











































































