31-årige Will Clyburn spillede en flot kamp mod Olympiacos Piraeus fredag aften i Euroleague. CSKA Moskva besejrede det græske mandskab med 88-82, og Clyburn havde en stor andel i sejren til den russiske mastodont. Clyburn leverede 29 point, 4 assists og 3 rebounds.
Clyburn´s præstation har resulteret i, at han er blevet kåret som rundens MVP i Euroleague. Det er tredje gang i karrieren, at CSKA-forwarden er blevet kåret som rundens spiller i Euroleague. Amerikaneren har 145 Euroleague-kampe på sit CV.
Danske Iffe Lundberg spillede ligeledes en flot kamp for CSKA i fredags. Lundberg noterede sig for 16 point, 3 assists og 2 steals.
Will Clyburn er den anden CSKA Moskva-spiller, der er løbet afsted med en Ugens Spiller-pris i denne sæson. I både runde to og tre var det Tornike Shengelia, der modtog prisen som MVP of the Round. Shengelia er imidlertid tvunget til at følge med fra sidelinjen minimum de næste to måneder grundet skade.
Næste gang Lundberg, Clyburn og kompagni skal i aktion er onsdag den 27. oktober, hvor de skal en tur til Frankrig og møde LDLC Asvel Villeurbanne i Euroleague.
Jeg er sidens chefredaktør og har været det siden februar 2021. Jeg er 24 år og bosat i Aarhus, hvorfor jeg ofte kan findes ude i Vejlby-Risskov Hallen til Bakken Bears´ hjemmekampe. (sebastian@fullcourt.dk)









































































