Lørdag eftermiddag spillede Rabbits og Værløse den eventuelle kommende kvartfinale mod hinanden. Inden lørdags kamp havde Svendborg sikret sig første pladsen med en sejr over Bakken Bears.
Værløse gik ind til kampen med stor gejst og rigtig godt spil i starten af kampen, hvorimod man i Rabbits lejeren kunne ane en smule trætte ben og manglende motivation for kampen. Specielt en god Justin Baker scorede som han ville og med gejst fra hele holdet bragte Værløse foran med 36-54 ved halvleg.
Efter halvlegen kom Svendborg dog igang og i starten af 4 quarter var stillingen 71-70. Donald måtte udgå med en lille skade i sin ankel og for at spare ham til kvartfinalen kom han ikke ind på banen i resten af kampen. Værløse trak i sidste ende det længste strå før den eventuelle kommende kvartfinale med en sejr på 89-92 over ligaens nummer et.
Hør herunder hvad de to coaches har at sige til kampen og en eventuel kommende kvartfinale mod hinanden.
Denne profil bruges som forfatter til artikler med indhold fra flere af vores skribenter i samme artikel. F.eks. forudsigelser og gennemgange af hold og spillere, fra diverse turneringer.









































































