Forbind med os

Hej, hvad søger du efter?

Basketligaen

Terrell Harris vender tilbage til tysk basket

Svendborg-spilleren Terrell Harris skifter til tyske Rostock Seawolves

Amerikaneren, Terrell Harris, skal i den kommende sæson trænes af den tidligere Team FOG Næstved-træner, Milan Skobalj, der er træner i Harris’ nye klub, Rostock Seawolves. Samtidig er den tidligere Hørsholm-spiller, Jens Hakanowitz, sportschef i klubben.

Rostock Seawolves spillede i sidste sæson i den tredjebedste række, Pro-B, hvor det blev til en playoff-finaleplads. Her endte det med et samlet nederlag, men Rostock skal i den nye sæson spille i Pro-A, Tysklands næstbedste række.

Terrell Harris har tidligere spillet i Tyskland. I hans første professionelle sæson spillede han for Iserlohn Kangaroos fra Pro-B. Tidligere på sommeren blev Harris interviewet af Fullcourts tyske pendant, germanhoops, og her afslørede Harris, at han gerne ville tilbage til tysk basket.

Harris er nu endt i tyske Rostock, hvor sportschef Hakanowitz fik en anbefaling fra den tidligere Hørsholm og Team FOG Næstved-træneren, Milan Skobalj, der ser Harris som en god scorer. Det skriver klubben på sin hjemmeside.

Terrell Harris spillede i sidste 24 kampe for Svendborg, hvor han i snit scorede 17 point, tog 4,7 rebound, lavede 2,6 assist og 1,2 steal.

Skrevet af

Skribent på Basketligaen siden 2013. Dansk basket er den klare favorit, men der følges med i basket på internationalt plan både i NBA og Europa.

Andre artikler med dette emne

Basketligaen

Boden Skunberg debuterede for Horsens IC torsdag aften, hvilket han gjorde med bravur, da han sluttede som kampens topscorer.

Basketligaen

Horsens IC hentede torsdag aften sæsonens første sejr i sæsonåbneren, og allerede nu mærker en af klubbens profiler nogle forandringer efter trænerskiftet.

Basketligaen

Torsdag aften blev den nye sæson af Basketligaen skudt i Arena Svendborg, hvor et velspillende Horsens-mandskab snuppede sæsonens første sejr.

Basketligaen

Der hersker ingen tvivl hos Mads Andersen, når spørgsmålet omkring klubbens målsætning lyder. Han ved i den grad, hvad der kræves af ham.

Basketligaen

BK Vejen har været på rov hos fynboerne, hvor man har landet en aftale med en af klubbens unge danskere.

Basketligaen

BK Vejen har sikret sig en amerikansk point guard direkte fra college.

Basketligaen

Bakken Bears kunne senest lade sig hylde som danske mestre, men nu står en ny sæson for døren.

Bakken Bears

De danske mestre har sikret sig underskriften fra endnu en profil til den kommende sæson.