Team Fog Næstved tog mandag aften i mod kaninerne fra Sydfyn. Allerede inden kampen var man garanteret en spændende kamp og ikke mindst en god atmosfære i Næstved hallen på Rolighedsvej. Ivo Höger var blevet hjemme i Svendborg på grund af sygdom, hvorfor Næstved havde en stor højdefordel med Christopher Gabriel på 211 cm samt Liam Potter på 212 cm.
Johnell Smith scorede kampens første seks point og begyndte en føring, som først blev hentet tilbage i midten af 2 quarter. Højdefordelen kom til at få en påvirkning på spillet, Næstved fandt en god Gabriel under kurven som fynboerne havde svært ved at dække op. Han scorede 13 point og gjorde en god figur. Sjællænderne fik også deres nye serbiske spiller Ilija Hinic på scoringstavlen. Han forsatte deres føring med scoringen til 36-33.
Kampen igennem var tæt hele vejen, hvor kampens største føring ikke var større end 11 point ved stillingen 48-59 til udeholdet. Kaninerne løb ind i en scoringskrise, som Luciano besvarede med en and one. Derfra gik det hurtigt. 60-63 var stillingen i starten af 4 quarter. Tættere kom hjemmeholdet dog ikke på gæsterne, der vandt kampen 82-86.
Johnell blev kampens topscorer med 23 point, 6 rebounds samt 4 assist. Dermed har Svendborg vundet de sidste 4 kampe i ligaen og ligger nr. 2, lige efter Bakken Bears der stadig er ubesejret. Næste kamp er ude mod Copenhagen Wolfpack. For Næstved havde Alexander Bak og Milan Stanojevic begge 18 point. Aalborg Vikings er deres næste modstander.
Se højdepunkter og reaktioner fra kampen her
Craig Pedersen: Lidt heldigt at vi vinder
Johnell Smith: Kan ikke mærke min skade
Will Paul: Jeg gør ikke tingene sværere, end de er
Jeg er sidens Basketligaredaktør og har været en del af Fullcourt-holdet siden 2014. Jeg kommer fra den basketglade by Svendborg, men har siden 2013 boet i København, hvorfor du ofte kan finde mig i hallen til basketkampe i Storkøbenhavn.









































































