Forbind med os

Hej, hvad søger du efter?

Basketligaen

Svendborg udligner kvartfinaleserien i Hørsholm

Det var et højtspændt drama, da Svendborg Rabbits gæstede Hørsholm 79ers torsdag aften i det andet kvartfinale opgør i Basketligaen.

Med et tusind tilskuere på lægterne håbede hjemmeholdet at kunne sætte det ene ben i kvartfinalen med endnu en sejr. Kaninerne ønskede dog ikke at få afsluttet deres sæson så tidligt, og derfor vandt de knebent 81-83 i en kamp, hvor den stemningsmæssigt var en af de bedste kampe i Basketligaen i mange år, og hvor hele publikum var med.

I en kamp med hele 16 føringsskift, var der ikke en reel afstand mellem de to hold, udover i anden periode, hvor Svendborg kort er oppe at runde en føring på 10 point, før hjemmeholdet fra Hørsholm igen gjorde kampen tæt.

I anden halvleg var det ligeledes tilfældet, og hver gang den ene scorede, svarede de andre igen. Men Svendborg trak i sidste ende det længste strå.

Med 19 sekunder igen kunne Brice Mssamba lukke kampen med to forsøg fra straffekastslinien. Svendborgspilleren misser dog begge forsøg, og spændingen er intakt med resultatet 79-82.

I den anden ende fejles Frederik H. Nielsen, som heller ikke helt var skarp. Han misser nemlig også begge straffekast, men her er Jonathan Gilling stærk i det offensive reboundsspil, som fanger bolden, og scorer et layup til 81-82.

Kampen fra straffekastslinien fortsatte med 12.7 igen da Hørsholm 79ers fejler Rozzell som brænder et og misser et (81-83), og det giver Hørsholm muligheden for at sende kampen i overtid, eller vinde den.

Hørsholm vælger den sidste mulighed, men her er Andreas Meilby ikke skarp nok. Han får sendt et presset skud afsted bag trepointslinien, men bolden rammer desværre kun ringen. Dermed bringer Svendborg Rabbits igen balance i serien som de udligner efter sejren på 81-83.

Bedste mand for Hørsholm 79ers var Drew Maynard med sine 30 point, 5 rebounds og 3 steals, imens Brandon Rozzell ikke overraskende var bedst for Svendborg med sine 23 point, 8 assists og 3 rebounds

Næste kamp mellem de to mandskaber er på mandag i Svendborg, med kampstart kl. 19.00.

Foto: Vildmedfoto.

Skrevet af

Boba er sidens administrerende redaktør. Han startede som journalist for Fullcourt i oktober 2010 og er i dag en af sidens mest dedikerede medlemmer. Han har erfaring fra bla. tre Final Four turneringer i Europas bedste klubturnering EuroLeague, Eurobasket 2015, massevis af danske kampe og finaler, samt både europæiske klub- og landskampe. Han har selv spillet Basketball i mange år, og har fulgt sporten siden barnsben, hvilket ikke er overraskende, da han stammer fra den basketball-glade nation Serbien.

Andre artikler med dette emne

Basketligaen

BK Vejen har været på rov hos fynboerne, hvor man har landet en aftale med en af klubbens unge danskere.

Basketligaen

Svendborg Rabbits trak det længste strå i kampen om metal torsdag eftermiddag.

Basketligaen

Der var lagt op til et revancheopgør for de forsvarende danske mestre, Bakken Bears, da de på hjemmebane i Vejlby Risskov Hallen tog imod...

Basketligaen

Trupbygningen i Svendborg Rabbits skrider stille og roligt frem, og tirsdag eftermiddag løftede klubben sløret for endnu en spændende tilgang.

Basketligaen

Svendborg Rabbits er klar med en ny spiller, der skal dominere under kurven.

Basketligaen

Svendborg Rabbits har i de seneste dage offentliggjort flere store nyheder på spillerfronten frem mod næste sæson. Det gælder både afskeden med en af...

Basketligaen

William Jelle forbliver en kanin frem til 2027, efter han har skrevet under på en kontraktforlængelse.

Basketligaen

Efter et ophold på Island er Adam Heede-Andersen tilbage i Basketligaen. Fredag er han blevet præsenteret som ny Svendborg Rabbits-spiller.