fbpx
Connect with us

Hi, what are you looking for?

Eurobasket

Axel Kárason: Det bliver højdepunktet i min karriere

Axel Kárason og det Islandske landshold har netop overstået en træningslejr i Polen, og er i går landet i Berlin. Her skal de spille i gruppe B, som tæller virkelig stærke nationer. Bl.a. de to topfavoritter Spanien og Serbien. På papiret en umulig opgave for de halvtidprofessionelle Islandske spillere, men hvem havde regnet med at de i første omgang kunne kvalificere sig?

Det havde ingen vel egentlig, og nu drejer det sig om for dem, at nyde denne store oplevelse, som for de fleste af Islands spillere formentlig bliver det største de nogensinde kommer til indenfor basket. Hvilket Islands danske islæt, Axel Kárason også beretter om, da vi fangede ham efter ankomsten til Berlin.

“Personligt bliver det jo højdepunktet i min karriere, at repræsentere Island foran ca. 1000 islandske tilskuere og Kim Mikkelsen, formand for min tidligere klub (manden som fostrede mig i 4 år). Jeg tror at oplevelsen kan hjælpe mig til, at udvikle min erfaring som spiller, og måske senere hvis jeg kommer til, at arbejde omkring basket efter jeg holder op med at spille.” Fortæller den nye Svendborg Rabbits-spiller.

Læs også: Craig Petersen har udtaget truppen til EM

Det bliver en kæmpe oplevelse for Island, og Axel Kárason minder også sig selv om at de skal bevare fødderne plantet på jorden, til sådan en stor sportsbegivenhed.

“Jeg kan faktisk sige at først nu (mandag) har vi startet oplevelsen. Landede i Berlin i morges efter en træningslejr i Polen og fik fornemmelsen af hvad der venter. Det er uden tvivl en utrolig oplevelse for mig -som aldrig kommer til at spille på europas højeste klubniveau, og har aldrig “kun” spillet basket som fultidsjob – at stille op mod så store nationer til europas største basketfest. Men selvfølgelig skal man huske at jeg er her som en af spillerne, og ikke som en turist.”

Der er ikke så store krav til målsætningen, for man kan næppe forvente andet end 5 nederlag. Så al succes vil være godkendt for Island.

“For et år siden var det så urealistisk at vi kunne gå videre (Til EM red.). Min målsætning for holdet er at vi skal nyde den sidste kamp, lige så meget som den første. Det er det aller vigtigste.” Afslutter Axel Kárason med at fortælle.

Axel Kárason og Island åbner Eurobasket når de på lørdag kl. 15:00 skal op i mod hjemmeholdet, Tyskland.

Islands gruppe ved EM:

Tyskland
Italien
Spanien
Serbien
Tyrkiet

Skrevet af

Casper er 34 år og partner i Fullcourt.dk Aps. Han står primært for den daglige drift af virksomheden bag hjemmesiden, og sørger for at al det tekniske omkring siden fungere. Derudover bidrager han med korte artikler og posts fra primært dansk basket.

Andre artikler med dette emne

Bakken Bears

Kvartfinalerne blev sidste stop for fire hold. Der var dog ikke nogle overraskende hold, som kom videre til næste runde i pokalen.

Basketligaen

Både Svendborg Rabbits og Team FOG Næstved vandt overbevisende, da Rabbits slog BMS Herlev, og Næstved besejrede BK Amager.

Bakken Bears

Bakken Bears indtræder i den europæiske turnering, ENBL, som Svendborg Rabbits også deltager i. De overtager en plads, fordi Svendborgs israelske modstander, Hapoel Beer...

Nyhedsoversigt

Den tidligere Svendborg Rabbits-spiller, Tyrn Flowers, skal spille for den cypriotiske klub AEL Limassol BC.

Basketligaen

Svendborg Rabbits har hentet to nye spillere. Den ene fik en god debut, da Svendborg Rabbits besejrede Bears Academy med 60-86.

BC Copenhagen

1/8-delsfinalerne af Landspokalen blev spillet i weekenden. Der blev spillet kampe mellem hold i Basketligaen og hold fra toppen af første division.

Basketligaen

Kaninerne har fået endnu en ny mand at stille på banen, efter man har hentet forwarden Dylan van Eyck til truppen.

Basketligaen

Vi mødte Andreas Mortensen efter kampen mod Start Lublin i ENBL, og den unge dansker delte sine tanker om kampen, deltagelsen i ENBL og...