I sæsonen 2017/18 debuterede en 16-årig Anton Harbo i Basketligaen for Svendborg Rabbits. Harbo fik 11 kampe for det sydfynske mandskab, men han fandt på daværende tidspunkt ikke rigtig fodfæste i ligaen. Få år senere fik han chancen igen.
Efter et ophold i 1.divison hos Viby Basketball hentede Bakken Bears Harbo til klubben. Her spillede han indtil nu på en dobbeltlicens, der gjorde det muligt for ham at spille for både Bakken Bears og udviklingsholdet Bears Academy. Den nu 22-årige dansker spillede tre sæsoner i Aarhus, men efter sæson 21/22 besluttede guarden, at han ville søge nye udfordringer.
Denne søgen har sendt ham retur til Svendborg Rabbits, der har tildelt ham en 1+1 aftale. Kontrakten er en toårig kontrakt med en option på at skifte til udlandet efter første sæson. Det fortæller Troels Mortensen, klubbens sportsdirektør, til Fullcourt.dk.
“Da jeg hørte, at Svendborg havde interesse i at lave en aftale, blev jeg meget glad. Det er en klub i momentum, som er bygget op omkring fede værdier, og det vil jeg gerne være en del af. Jeg glæder mig til nye eventyr i det sydfynske, hvor min familie og jeg altid har følt os velkommen. Den opbakning der er af mennesker omkring klubben og folk i byen har klar gjort et indtryk fra sidste ophold i Svendborg. Jeg kan ikke vente med at komme i gang og blive en del af Jimmy Moore’s og Rabbits trup,” siger Anton Harbo til Svendborg Rabbits´ facebookside.
Anton Harbo nåede 107 kampe i Bakken Bears-trøjen. Tiden i “Smilets By” bød på tre danske mesterskaber og to pokaltitler.
I den forgangne sæson for Bakken Bears snittede Anton Harbo 3,2 point per kamp. I ni kampe for Bears Academy snittede han 14 point, 3,7 rebounds og 3,2 assists. Han skød derudover høje procenter bag treeren.
Jeg er sidens chefredaktør og har været det siden februar 2021. Jeg er 24 år og bosat i Aarhus, hvorfor jeg ofte kan findes ude i Vejlby-Risskov Hallen til Bakken Bears´ hjemmekampe. (sebastian@fullcourt.dk)









































































