Forbind med os

Hej, hvad søger du efter?

Basketligaen

Randers Cimbria stjal sejren i Svendborg

Randers Cimbria brød hjemmebanefordelen i semifinalen da de mandag aften slog Svendborg Rabbits i Svendborg.

Svendborg Rabbits - Linda Hegelund Sørensen

Det var et sandt drama da grundspillets nummer 2 og 3 mødtes mandag aften i årets første semifinaleopgør i Svendborg Idrætscenter. Kampen blev ligeså tæt som mange havde forudset.

Kampen mellem Svendborg Rabbits og Randers Cimbria var tæt i løbet af samtlige 40 minutter og føringen gik på skift 19 gange i mellem de to mandskaber.

Læs også: Værløse glade for at kunne blive i Basketligaen

Det var først i allersidste minut at afgørelsen kom, da Adrian Casar sikrede Randers sejren bag straffekastlinien med to sikre træffere til 92-94. Kaninerne var efterfølgende i to omgange ikke skarpe nok til at ramme kurven, og derfor er Randers Cimbria nu foran 1-0 i semifinale serien. Svendborg var ellers foran et minut tidligere, men det lykkedes altså ikke at vinde hjemme i egen hule

Værd at bemærke i kampen er at begge holdets startere scorede henholdsvis 86 (Svendborg) og 92 (Randers) point, imens bænken kun leverede små 6 og 2 point, hvilket siger lidt om de to holds betydning af de fem startere i hver lejr.

Næste kamp står på programmet torsdag aften når Svendborg Rabbits denne gang gæster Randers Cimbria.

(Foto: Linda Hegelund Sørensen)

Skrevet af

Boba er sidens administrerende redaktør. Han startede som journalist for Fullcourt i oktober 2010 og er i dag en af sidens mest dedikerede medlemmer. Han har erfaring fra bla. tre Final Four turneringer i Europas bedste klubturnering EuroLeague, Eurobasket 2015, massevis af danske kampe og finaler, samt både europæiske klub- og landskampe. Han har selv spillet Basketball i mange år, og har fulgt sporten siden barnsben, hvilket ikke er overraskende, da han stammer fra den basketball-glade nation Serbien.

Andre artikler med dette emne

Basketligaen

Formstærke Horsens IC gæstede onsdag aften BK Vejen, hvilket østjyderne gjorde med bravur.

Basketligaen

For mange danske trænere er det helt store mål at prøve sig af i udlandet, og her er Svendborg-træneren ingen undtagelse.

Basketligaen

Mandag aften mødte BK Vejen overmagten, da de tog imod Basketligaens tophold, Team FOG Næstved, hjemme i Vejen Idrætscenter.

Basketligaen

Opgøret mellem BK Vejen og oprykkerne fra Gladsaxe Basketball udviklede sig som en jævnbyrdig affære lige indtil, at gæsterne bed fra sig.

Basketligaen

Torsdag aften stod på endnu et opgør i Basketligaen, da Horsens IC og Holbæk-Stenhus stødte hovederne sammen i Jylland, hvor hjemmeholdet sikrede sig sin...

Svendborg Rabbits

Mads Andersen har oplevet presset som cheftræner i en af Danmarks største basketballklubber på både godt og ondt.

Basketligaen

Svendborg Rabbits-anføren Adam Heede-Andersen var meget tilfreds med indsatsen fredag aften.

Basketligaen

Weekenden blev skudt i gang med et brag i Arena Svendborg, da BK Vejen måttet se sig slået af Svendborg Rabbits.