Forbind med os

Hej, hvad søger du efter?

Basketligaen

Rabbits afværger et truende nederlag

Det lignede længe, at Wolfpack skulle tage endnu en sejr over Rabbits, men det lykkedes ikke. Rabbits vandt 70-82.

Lørdag eftermiddag var der igen dyst i Basketligaens fødekæde, da BMS Herlev Wolfpack tog imod Svendborg Rabbits. De to hold har begge spillet god bold siden begyndelsen af årets sæson. Kampen var derfor en test, der skulle afsløre forskellen mellem Pro A og Pro B.

Tager man kampens begyndelse i betragtning, var det vanskeligt at se, at Basketligaen er opdelt i to. Begge hold var fuldkommen lige. Der var høj intensitet for begge hold, hvilket førte til en del fejl og få scoringer.

Rabbits havde gennem de to første perioder problemer med at komme hjem, som Wolfpack kapitulerede på og sikrede adskillige fast break scoringer.

Det lignede en sensation

Til de flestes store overraskelse kunne Wolfpack derfor gå til pause med en føring på en enkelt pind (39-38) takket være en iskold treer af Devin Thomas med ti sekunder tilbage.

Dee franklin startede tredje periode med et dunk, der markerede, at Wolfpack var holdet med momentum.

Wolfpacks defensiv var en velsmurt maskine, som konstant brød Rabbits’ forsøg på at finde rytmen. Derfor kunne Pro A-holdet simpelthen ikke lukke hullet, de efterlod inden pausen.

Desværre for Wolfpack havde Jimmy Moore tilsyneladende taget et alvorsord med Rabbits-spillerne, for de var et forvandlet hold i fjerde periode. De spillede med en helt anden intensitet og effektivitet.

Derfor måtte Wolfpack sande overmagten og acceptere, at Svendborg tog sæsonens femte sejr ud af seks mulige, hvilket bringer dem på samme pointantal som Randers Cimbria og Bakken Bears.

Skrevet af

Denne profil bruges som forfatter til artikler med indhold fra flere af vores skribenter i samme artikel. F.eks. forudsigelser og gennemgange af hold og spillere, fra diverse turneringer.

Andre artikler med dette emne

Svendborg Rabbits

Mads Andersen har oplevet presset som cheftræner i en af Danmarks største basketballklubber på både godt og ondt.

Basketligaen

Svendborg Rabbits-anføren Adam Heede-Andersen var meget tilfreds med indsatsen fredag aften.

Basketligaen

Weekenden blev skudt i gang med et brag i Arena Svendborg, da BK Vejen måttet se sig slået af Svendborg Rabbits.

Basketligaen

BMS Herlev og BK Vejen slog lørdag eftermiddag hovederne sammen, og her var det gæsterne, der stod tilbage med den største tilfredshed.

Basketligaen

Samarbejdet stoppede før det for alvor begyndte: Sydfynsk klub og ung amerikaner skilles efter kun to kampe.

Bakken Bears

Der var torsdag aften lagt op til en vaskeægte klassiker i dansk basket, da Bakken Bears og Horsens IC tørnede sammen. Efter en tæt...

Basketligaen

Boden Skunberg debuterede for Horsens IC torsdag aften, hvilket han gjorde med bravur, da han sluttede som kampens topscorer.

Basketligaen

Horsens IC hentede torsdag aften sæsonens første sejr i sæsonåbneren, og allerede nu mærker en af klubbens profiler nogle forandringer efter trænerskiftet.