Peter Møller er for de fleste følgere af Basketligaen et velkendt navn. Årets talent i sæsonen 2013/14 og mange gode kampe, da han spillede i Værløse.
Nu er han, efter fire år på college, tilbage i dansk basket. Denne gang er det for Svendborg Rabbits, der har glæde af den skarptskydende guard, der var jagtet af andre danske klubber.
Svendborg er startet rigtig godt med fem sejre ud af fem mulige, hvor sejren i Næstved Arena må stå som den mest imponerende af dem. Peter Møller er dog langt fra overrasket.
“Svendborg er et fuldstændig unikt og fantastisk sted, hvor tingene bliver gjort på den rigtige måde. Det der foregår her i Svendborg, det skal man lede meget længe efter. Jeg har været her i nu godt 3 måneder, og jeg kunne ikke være mere tilfreds med min situation.”
“Jeg syntes, opholdet lever op til mine forventninger indtil videre, og det har været så fedt igen at spille foran folk, man kender. Derudover har vi været heldige at få en leder ind i Lukas Varga, som er på et meget meget højt niveau i en ung alder. Hans lederegenskaber er nærmest som taget ud af en bog.”
Svendborg var i en del sæsoner med helt fremme i dansk basket, hvor de var med i kampen om pokaltitler og mesterskaber. De seneste fem sæsoner har de dog været forvist fra finalerne, og har ikke kunne finde samme fodfæste.
I år er holdet startet godt, og atmosfæren i klubben er rigtig god, hvis man spørger Peter Møller, der lægger vægt på, at man i Svendborg har flere spillere, der har været i gamet i mange år for netop Svendborg.
“Svendborg har lidt det, Spurs er berygtet for i NBA. Folk her gør præcis, hvad der skal til for at vinde. Ingen beklager sig over spilletid, over starterpladser, deres egen præstation, og det er meget unikt.”
“Det har også noget at gøre med, at kemien er så god på holdet. Vi hænger alle ud sammen, laver ting sammen, spiser sammen og bruger generelt bare meget tid sammen. Ikke fordi vi skal, men fordi vi oprigtigt holder af hinandens selskab.”
“Det, at vi har tre spillere, som har været her i mange år, skaber også en slags tradition omkring holdet, og hvordan tingene bliver gjort på. Der er respekt for dem, der har været her længe, og de definerer ligesom det at være en ”Svendborg Rabbit”. De er fanebærerne.”
Tiden i USA har modnet
Peter Møller var 20 år, da han blev udnævnt som Årets Talent i Basketligaen. At være en profil for en klub i en alder af blot 20 år er imponerende, men derfra og så til at fortsætte sin udvikling, det kræver, at spilleren har den rette mentalitet.
Peter Møller er dog ikke i tvivl om, hvad opholdet i USA har gjort ved ham, og så er han begejstret for at kunne vende hjem til de vante omgivelser i Danmark, som han har savnet.
“Det har været virkelig fedt at vende hjem. Jeg nyder at være tilbage i kendte rammer og lave det, jeg elsker, hver dag. Der er dog også ting, som er underligt ved at være hjemme. Som for eksempel hvor meget janteloven fylder, og danskernes tilgang til sporten i forhold til USA.”
“Det er en meget mere moden Peter Møller, der er vendt hjem, det er helt sikkert. Jeg har fået en masse erfaring fra USA, og det kan tydeligt mærkes, at det har hjulpet mig ved at vende tilbage.”
“Nu er jeg ikke længere i kategorien ”et ungt talent”. Nu forventes det, at jeg performer i hver kamp og at jeg er en ledende spiller i alle vores kampe. Der er ikke råd til samme fejltagelse som dengang.”
Skribent på Basketligaen siden 2013. Dansk basket er den klare favorit, men der følges med i basket på internationalt plan både i NBA og Europa.









































































