Forbind med os

Hej, hvad søger du efter?

Basketligaen

Liam Potter er tilbage for fuld styrke

Det har været en turbulent tid for den 213 centimeter høje Englænder, Liam Potter. Men nu er han klar til igen at vise sit værd for de sydfynske kaniner i Svendborg Rabbits.

For 2 sæsoner siden kom han til Team FOG Næstved, men hans spilletid blev forpurret af små drilske skader. Da man på sydsjælland fyrede træneren, Felix Banobre, som havde hentet Liam Potter til klubben, så var det samtidig et farvel til den høje og sympatiske spiller. Den nye træner, Bogdan Karaicic, kunne ikke bruge ham på holdet. Men trods en masse modgang, så holdte han hovedet højt, og fortsatte karrieren i Svendborg Rabbits. Her blev det dog kun til 3 kampe, i sidste sæson, før en ny skade satte en stopper for spilletiden. Men nu er han tilbage, og klar til at give den gas på banen igen.

Liam Potter, Svendborg Rabbits, Vildmedfoto.dk

Liam Potter i aktion for Team FOG Næstved tilbage i 2013. Foto: Trine, Vildmedfoto.dk

”Jeg er 100% frisk og klar til sæsonen. Jeg har arbejdet rigtig hårdt, for at forblive i god form i løbet af de måneder jeg var skadet. Jeg har brugt mange timer med vægttræning, på at komme tilbage, hvilket har hjulpet mig rigtig meget.” Lægger Liam Potter ud med at fortælle til Fullcourt.dk

Man skal helt tilbage til januar måned for at finde den sidste kamp Liam Potter deltog i. Dvs. 8 måneders kamppause, og det har været en svær tid. Men den høje Englænder har dog ikke slappet af på noget tidspunkt.

”Det har været en svær tid for mig, at sidde ude så længe. Som jeg sagde, så har jeg ikke bare siddet derhjemme og haft ondt af mig selv. Jeg har arbejdet hårdt for at komme tilbage til hvor jeg er nu, og jeg bliver kun bedre og stærkere for hver uge der går. Jeg er sulten for at spille igen, og jeg ser rigtig meget frem til sæsonen.”

Læs også: Svendborg Rabbits – På vej mod fordums styrke?

Som nævnt i indledningen har det været nogle svære år for Liam Potter, men han tror på at hårdt arbejde belønner sig.

”Jeg tror virkelig på at arbejder du hårdt, så vil gode ting ske. Jeg har ikke været så heldig de sidste år, men de fleste af de ting der er sket, har været uden for min kontrol. Jeg er klar til at gøre hvad end jeg bliver bedt om for Rabbits, og jeg vil fortsætte med at arbejde hård. Resten vil ordne sig selv.”

Svendborg Rabbits - Holdfoto 2015 - Svendborg Rabbits Facebook

Svendborg Rabbits holdet for 2015. Foto: Thomas Mikkelsen, www.1-30.dk 

Nyt kapitel for Svendborg Rabbits

Det bliver et næsten nyt hold Liam Potter vender tilbage til. Med afgangen af de to store amerikanske profiler, Will Paul og Johnell Smith, er spørgsmålet om de tre nye kan gå ind og tage over for 2 så vigtige spillere.

”Will (Will Paul red.) og J (Johnell Smith red.) er selvfølgelig store tab for holdet, men vi har fået 3 nye gode fyre og holdkammerater ind. De tilføjer alle sammen noget unikt til holdet, og de passer ekstremt godt ind, både ude og inde for banen. Jeg vil lade dem vise ligaen hvad de kan, i stedet for at fortælle om dem.” Fortæller Liam Potter om de nye folk på sydfyn.

Liam Potter, Vildmedfoto.dk

Liam Potter og Chris Christoffersen i kamp om tip-off i 2013. Foto: Trine, Vildmedfoto.dk

Sidste sæson var formentlig ikke en godkendt sæson for Svendborg Rabbits, hvor man blot fik en 4. plads. Én bestemt ting har været fokusområdet for holdet på sydfyn her i preseason.

”Coach (Craig Petersen red.) har lagt meget fokus på rebounding, hvilket har været et problem for Rabbits de sidste par år, og også forsvaret. Jeg mener ikke at vi offensivt vil have problemer med at score mange point. Så længe vi tager hånd om den anden ende af banen, skal vi nok klarer den.”

Nu er spørgsmålet så hvor langt man i Svendborg kan nå i år, men der er stadig et hold der skal slås hvis man vil opnå en topplacering.

”Jeg tror, at hvis vi alle kan forblive skadesfri, og fortsætte med at vokse som vi har gjort de sidste par måneder, så kan vi gøre store ting i den her sæson. Vores hårdeste modstander tror jeg vil blive Bakken Bears. De har lavet nogle store ændringer henover sommeren, og har et stærkt hold på papiret. Så lad og se når sæsonen går i gang.” Afslutter Liam Potter med at fortælle.

Liam Potter og Svendborg Rabbits åbner basketligaen, når de på lørdag tager i mod Hørsholm 79ers hjemme i Kaninhulen kl. 15:00.

Skrevet af

Casper er 34 år og partner i Fullcourt.dk Aps. Han står primært for den daglige drift af virksomheden bag hjemmesiden, og sørger for at al det tekniske omkring siden fungere. Derudover bidrager han med korte artikler og posts fra primært dansk basket.

Andre artikler med dette emne

Basketligaen

Der var lagt op til et revancheopgør for de forsvarende danske mestre, Bakken Bears, da de på hjemmebane i Vejlby Risskov Hallen tog imod...

Basketligaen

Trupbygningen i Svendborg Rabbits skrider stille og roligt frem, og tirsdag eftermiddag løftede klubben sløret for endnu en spændende tilgang.

Basketligaen

Svendborg Rabbits er klar med en ny spiller, der skal dominere under kurven.

Basketligaen

Svendborg Rabbits har i de seneste dage offentliggjort flere store nyheder på spillerfronten frem mod næste sæson. Det gælder både afskeden med en af...

Basketligaen

William Jelle forbliver en kanin frem til 2027, efter han har skrevet under på en kontraktforlængelse.

Basketligaen

Efter et ophold på Island er Adam Heede-Andersen tilbage i Basketligaen. Fredag er han blevet præsenteret som ny Svendborg Rabbits-spiller.

Basketligaen

Tyrese Dada og Svendborg Rabbits fortsætter samarbejdet frem til 2027.

Basketligaen

Svendborg Rabbits har nu trænerstaben på plads frem til 2028, efter de mandag har forlænget aftalen med assistenttræner Tom Walther.