Forbind med os

Hej, hvad søger du efter?

Bakken Bears

Kampen om Vejlby-Risskov Hallen

Fredag eftermiddag besejrede Bakken Bears deres udviklingshold EBAA i et opgør, der fra kampens start var tæt. Kampen endte 75-89 til Bakken Bears.

Under et døgn efter at Bakken Bears besejrede Svendborg Rabbits med cifrene 78-81, er de regerende mestre tilbage i kamp. Fredag eftermiddag stod Bakken Bears over for deres udviklingshold EBAA i deres anden indbyrdes møde i denne sæson. Deres første møde endte med en sejr til Bakken Bears. Kampen endte 119-83.

EBAA havde forinden dagens opgør endnu ikke indledt det nye kalenderår 2019 i Basketligaen, mens Bakken som sagt var et smut i Svendborg torsdag aften. Bakken Bears fik kamp til stregen mod fynboerne, men trak det længste strå efter en dramatisk afslutningen på opgøret, hvor Svendborg havde muligheden for at løbe med sejren, men med en forhastet treer fra Svendborgs Sebastian Åris, der ikke gik igennem kurven, kunne Bakken tage hjem til ‘Smilets By’ med en sejr i bagagen.

Der var derfor lagt op til et spændende opgør i Vejlby-Risskov Hallen imellem de to Aarhus-mandskaber, der hver især er i front i deres respektive rækker, Pro A og Pro B.

Stærk periode af EBAA

Begge mandskaber indledte fredagens eftermiddagskamp med flere sløsede sekvenser. Bakkens Hayden Dalton stod for kampens første scoring efter et lille minut, da han blev sendt på straffekastslinjen efter en fejl af David Kristensen hos EBAA.

Men herefter tog EBAA over, og kunne efter tre minutters spilletid se sig selv i front med en føring på 2-11 mod de regerende mestre, Bakken Bears. Man skulle umiddelbart tro, at dette skyldtes de forsvarende mestres ømhed i benene fra opgøret igår, men det så ikke således ud.

Bakkens Adama Darboe førte gentagne gange bolden op ad banen i et højt tempo. Dette var dog ikke en succes ved hver boldbesiddelse, da det ikke så ud til, at Bakken helt havde aftalerne på plads. EBAA udnyttede disse fejl, og var derfor i front i store perioder af første periode.

Bakken Bears kom dog stærkt igen, og efter de første ti minutters spilletid var kampens stilling 20-19 til hjemmeholdet EBAA.

Bjørne-dominans

EBAA forsatte, hvor de slap i første periode med to hurtige scoringer fra henholdsvis Keane Thomann og Jacob Vistisen.

Men ligesom EBAA var Bakken Bears godt med, og de to Aarhus-mandskaber fulgtes derfor godt ad i løbet af anden periodes indledning, hvor både EBAA og Bakken ramte deres skud. Men når det ene hold missede i den offensive ende, så missede det andet hold også.

Halvvejs inde i anden periode havde Bakken overtaget, og var nu i fuld kontrol over kampen. Med fem sekunder tilbage af første halvleg sænkede Bakkens Adama Darboe en treer, der betød at, Bakken kunne gå til pause med en føring 13 point efter en stærk anden periode. Kampens stilling i pausen var 37-50.

Back-to-back sejre for Bakken

De resterende 20 minutter af kampen forløb ligesom de første 20 minutter, hvor Bakken var i fuld kontrol, og ikke lod EBAA spille det spil, som cheftræner Mads Sigersted gerne så sine EBAA-drenge spille på trods af en stærk indsats fra flere af de unge spillere.

EBAA kæmpede bravt, men Bakken var bare for stærke sammenlignet med det unge EBAA-hold. Bakken Bears vandt kampen med cifrene 75-89.

Især EBAA´s David Kristensen leverede en iøjenfaldende præstation med 18 point, som gjorde ham til kampens topscorer. Bakken Bears´topscorer var Ryan Martin med 16 point. Ryan Martin tog derudover ni rebounds, hvoraf tre af dem var i den offensive ende.

Skrevet af

Jeg er sidens chefredaktør og har været det siden februar 2021. Jeg er 24 år og bosat i Aarhus, hvorfor jeg ofte kan findes ude i Vejlby-Risskov Hallen til Bakken Bears´ hjemmekampe. (sebastian@fullcourt.dk)

Andre artikler med dette emne

Basketligaen

BK Vejen har været på rov hos fynboerne, hvor man har landet en aftale med en af klubbens unge danskere.

Basketligaen

BK Vejen har sikret sig en amerikansk point guard direkte fra college.

Basketligaen

Bakken Bears kunne senest lade sig hylde som danske mestre, men nu står en ny sæson for døren.

Bakken Bears

Det danske dynasti har kvalificeret sig til Champions League-kvalifikationen, der finder sted i september.

Bakken Bears

De danske mestre har sikret sig underskriften fra endnu en profil til den kommende sæson.

Bakken Bears

På det personlige plan har han hevet flere priser hjem - og mandag aften gjorde han det så igen.

Bakken Bears

Bakken Bears blev budt op til dans i Næstved, men viste klassen og kunne dermed lade sig kåre som danske mestre.

Bakken Bears

Klubben fra Aarhus sikrede sig torsdag aften en sejr, der sender aarhusianerne på guldkurs.