Det blev en fornem appetitvækker på hvad der forhåbentligt bliver årets DM finaler, da Bakken Bears og Horsens i aftes mødtes i Vejlby Riskov Hallen i Aarhus. Over 1600 tilskuere var mødt frem, for at overvære topbraget mellem nummer 1 og 2 i Basketligaen.
Det blev en kamp som bølgede meget frem og tilbage, dog med Bakken Bears i front det meste af kampen. De var dog ikke foran med mere end 6 point, så Horsens formåede at holde kampen tæt. Og det blev nok også deres held til sidst.
For med skader på flere guards, blev der trukket store veksler på hjemmeholdets Maurice Acker, noget som måske kostede sejren. For b.la. Acker havde hele 9 turnovers i kampen, og flere i mod slutningen af kampen, som fik afgørende betydning.
Det blev en nervøs afslutning på kampen, hvor ingen af holdene kunne få sat det afgørende skud. Horsens havde fordelen, da var oppe med 3 point i kampens sidste minutter. Bakken Bears havde hele 4 muligheder for at udligne, men alle 4 tre-points skud blev brændt.
Horsens havde heller ikke held til at lukke kampen for alvor, så det blev tæt helt ned til de sidste sekunder hvor Keido Saks brændte Bakkens sidste forsøg. Og så kunne Skyler Bowlin med 2 straffe lukke kampen, og sikre en Horsens sejr på 5 point – 87-92.
Jo Harris fik hjemmebanedebut for Bakken Bears, og han kvitterede med 22 point og 5 rebounds.
For Horsens var det Ante Gospic der leverede den bedste præstation, da han på blot 26 minutter lavede 25 point.
Nu lægger holdene side om side i toppen, begge har 3 nederlag, og Bakken har tiebreakeren. Så fortsætter Horsens sin sejrsrække, som nu er på 10 sejre i træk. Så er Bakken Bears nødsaget til også at vinde resten af deres kamp i grundspillet.
Horsens har en svær opgave allerede på mandag, når de besøger Næstved Hallen og Team FOG Næstved. Mens Bakken Bears tager en tur til Gentofte for at møde SISU.
Foto: VildMedFoto.dk
Casper er 34 år og partner i Fullcourt.dk Aps. Han står primært for den daglige drift af virksomheden bag hjemmesiden, og sørger for at al det tekniske omkring siden fungere. Derudover bidrager han med korte artikler og posts fra primært dansk basket.









































































