Forbind med os

Hej, hvad søger du efter?

Basketligaen

Andreas Mortensen skifter Svendborg ud med Herlev

BMS Herlev har hentet 22-årige Andreas Mortensen hjem efter en enkelt sæson på Sydfyn hos Svendborg Rabbits.

Foto: ENBL

Efter en ganske fin debutsæson hos Svendborg Rabbits skal Andreas Mortensen retur til BMS Herlev.

Tirsdag blev den 22-årige danske guard præsenteret i BMS Herlev, og klubben er meget tilfredse med at kunne hente Mortensen tilbage til klubben.

“At få Andreas tilbage er helt fantastisk. Andreas er en rigtig BMS-dreng, så han er opdraget med de helt rigtige værdier, og så er Andreas en fantastisk spiller. Andreas bliver en kæmpe gevinst både på og udenfor banen, og det bliver skønt at se Andreas med den rigtige spillertrøje på igen,”

“Andreas kommer til at passe perfekt ind på holdet, hvor vores roster nu ser super spændende ud. Vi er nu på jagt efter en “big man” for at fuldende en spændende og talentfuld roster,” udtaler Herlevs sportschef Jesper Lundin.

Mortensen skrev forud for sidste sæson under på en to-årig kontrakt med Svendborg, men da den unge guard har haft et ønske om at vende tilbage til hovedstadsområdet, hvor han har søgt ind på studie, har Svendborg indgået en aftale med Herlev om at lade ham skifte klub.

Hos Svendborg blev det til 28 kampe i Basketligaen med et snit på 6,9 point, 1,6 rebounds og to assists per kamp.

Derudover gjorde han en fin figur i syv kampe i European North Basketball League, hvor han snittede 8,4 point, 2,4 rebounds og 1,6 assists per kamp.

Andreas Mortensen debuterede i Basketligaen i sæson 2018/19 og står hidtil noteret for 109 optrædener i landets bedste række.

Skrevet af

Jeg er sidens chefredaktør og har været det siden februar 2021. Jeg er 24 år og bosat i Aarhus, hvorfor jeg ofte kan findes ude i Vejlby-Risskov Hallen til Bakken Bears´ hjemmekampe. (sebastian@fullcourt.dk)

Andre artikler med dette emne

Basketligaen

Formstærke Horsens IC gæstede onsdag aften BK Vejen, hvilket østjyderne gjorde med bravur.

Basketligaen

For mange danske trænere er det helt store mål at prøve sig af i udlandet, og her er Svendborg-træneren ingen undtagelse.

Basketligaen

Mandag aften mødte BK Vejen overmagten, da de tog imod Basketligaens tophold, Team FOG Næstved, hjemme i Vejen Idrætscenter.

Basketligaen

Opgøret mellem BK Vejen og oprykkerne fra Gladsaxe Basketball udviklede sig som en jævnbyrdig affære lige indtil, at gæsterne bed fra sig.

Basketligaen

Torsdag aften stod på endnu et opgør i Basketligaen, da Horsens IC og Holbæk-Stenhus stødte hovederne sammen i Jylland, hvor hjemmeholdet sikrede sig sin...

Svendborg Rabbits

Mads Andersen har oplevet presset som cheftræner i en af Danmarks største basketballklubber på både godt og ondt.

Basketligaen

Svendborg Rabbits-anføren Adam Heede-Andersen var meget tilfreds med indsatsen fredag aften.

Basketligaen

Weekenden blev skudt i gang med et brag i Arena Svendborg, da BK Vejen måttet se sig slået af Svendborg Rabbits.