fbpx
Connect with us

Hi, what are you looking for?

Bakken Bears

Bakken Bears kommer tættere på Basketball Champions League med overbevisende sejr

Bakken Bears er i finalen i kvalifikationsturneringen til Basketball Champions League, efter de fredag aften besejrede østrigske Swans Gmunden komfortabelt med 83-65.

Foto: Basketball Champions League - championsleague.basketball

Bakken Bears er et skridt tættere på en billet til Basketball Champions League.

Deltagelsen i kvalifikationsturneringens finale er en kendsgerning, efter Aarhus-klubben fredag aften besejrede østrigske Swans Gmunden med cifrene 83-65.

Bjørnene kom ud til opgøret som lyn og torden og satte sig tidligt på kampen. Danskerne var tæt på dominerende i første halvleg, hvorfor de kunne gå til pause foran med 45-26. Især første periode stod i Bakkens tegn, hvorimod anden periode var væsentlig tættere.

Udgangspunktet inden anden halvleg var rigtig godt, men de ti minutter i tredje periode er næppe nogle, som cheftræner Anders Sommer just kan stille sig tilfreds med. Modsat første halvleg var det Swans Gmunden, der havde tur i den. Østrigerne startede perioden med at gå på et 4-9 run, og det gav dem ekstra blod på tanden.

Bakken Bears endte med at tabe tredje periode med 10-20. Føringen var således krympet fra 19 til ni point.

Men trods en skidt tredje periode formåede Bakken Bears at sende Swans Gmunden hjem til Østrig med et semifinalenederlag i bagagen. Bakken Bears genfandt i fjerde periode niveauet fra tidligere i kampen, hvorfor Bjørnebanden vandt perioden med 28-19.

Bakken Bears vandt opgøret med cifrene 83-65.

Kampens topscorer var den nye Bakken Bears-spiller Deng Adel med 16 point. Skyler Bowlin leverede 14 point, 12 af disse fra trepointsland.

De forsvarende danske mestre skal søndag spille finale i kvalifikationsturneringen til Basketball Champions League, hvor modstanderen hedder enten BK Opava eller FMP Meridian. De to mulige modstandere tørner sammen fredag aften kl. 20:00.

Bakken Bears har tidligere deltaget i Champions League to gange.

Skrevet af

Jeg er sidens redaktør for Basketligaen og har været det siden februar 2021. Jeg er 21 år og bosat i Aarhus, hvorfor jeg ofte kan findes ude i Vejlby-Risskov Hallen til Bakken Bears´ hjemmekampe.

Andre artikler med dette emne

Bakken Bears

Bakken Bears vandt stort over BMS Herlev, som de besejrede for anden gang i denne sæson. Denne gang vandt de med hele 34 point,...

Bakken Bears

Team FOG Næstved besejrede Bakken Bears for anden gang i den igangværende sæson. Den her gang sluttede kampen 90-84 til Team FOG Næstved.

Bakken Bears

Bakken Bears er et skridt tættere på førstepladsen i Basketligaen, efter de torsdag aften slog Randers Cimbria med 83-71.

Bakken Bears

Der var fredag aften debut til Jakob Hjorth, som fik sin første kamp på bænken som Horsens IC-cheftræner, da Bakken Bears besøgte Forum Horsens,...

Bakken Bears

Den rutinerede Bears Academy-guard, Marius Sørensen, bytter Academy ud med Bakken Bears. Det skriver Bakken Bears på deres Facebookside.

Bakken Bears

Torsdag aften blev grundspillets sidste spillerunde afviklet. Bakken Bears fik en sejr mod BC Copenhagen på 93-69 og slutter dermed grundspillet på andenpladsen,

Bakken Bears

Randers Cimbria er alene på førstepladsen i Basketligaen. Det er en kendsgerning, efter de mandag aften besejrede Bakken Bears med 89-78.

Bakken Bears

Gustav Knudsen leverede endnu en stor præstation for Bakken Bears, da BK Amager lørdag tabte til de forsvarende danske mestre med cifrene 89-70.