Bakken Bears tog imod, de unge og sultne amagerikanere også kendt som, BK Amager i en kamp uden tilskuere. Bears havde mulighed for at gøre, hvad de plejer at gøre, navnlig at placere sig alene på førstepladsen i Basketligaen. Amager skulle derimod forsøge at vaske tavlen ren efter sidste gang de mødtes, i Vejlby-Risskov Hallen, hvor Bears smed 26 treere i hovedet på dem og vandt 128-59.
Bakkenmaskinen rullede da også derudaf fra start. Det tog omtrent tre minutter, før de havde dobbelt så mange point, på tavlen, ved stillingen 12-6.
Bakkens Desphawn Stevens var kommet for at spille og leverede i begge ender med bloks, dunks og hans notorisk spicy footwork under kurven.
Thomas Lærke og Adama Darboe var ikke holdkortet, hvilket gjorde plads til Bakkens nyeste signing, Daniel Mortensen, en sand luksus big-man, med et dejligt skud. Hans første forsøg bag buen, i bjørnekostumet, endte med tre point på tavlen, og da Anton Harbo satte en treer på den efterfølgende possession førte Bakken 25-10 efter syv minutters basketball.
En seriøs snitter
Med fem minutter tilbage, af anden periode, begyndte det at falde fuldkomment fra hinanden for Amager. De kunne knapt nok få bolden inbounded uden at bjørnene fik kløerne i den, som resulterede i adskillige lette point. Derfor kunne Bakken gå til pause med en monsterføring på 66-26, uden de lignede et hold, der spillede på alle cylindre.
Efter kampens anden pause fik Amager, sat en prop i hullet og formåede at holde Bakken fra at udbygge deres føring betydeligt i tredje periode takket være en Jordan Naughton, der gjorde sit for at afværge lussingen.
Der var tid til at få bænkspillerne på banen for Amager i fjerde periode, mens Bakken, i tredje gear, udbyggede deres føring. Fjerde periode vil primært blive husket for tidspunktet, hvor Amager ramte deres første treer på deres 18. forsøg. Skudprocenter af den kaliber vil altid blive straffet af Bakken Bears, der trak sig sejrrigt ud af opgøret 112-59.
Nævneværdige præstationer
QJ Peterson havde 18 point, fem rebounds og ni assists mens, den nye dreng på blokken, Daniel Mortensen sluttede med 11 point og fire rebounds. For udeholdet sluttede Jordan Naughton med 17 point og et par dejlige skrald.
Denne profil bruges som forfatter til artikler med indhold fra flere af vores skribenter i samme artikel. F.eks. forudsigelser og gennemgange af hold og spillere, fra diverse turneringer.









































































