Efter at starte serien ud med to nederlag har Toronto kæmpet sig tilbage i serien og kunne i nat forcere en kamp syv. Især veteranen Lowry var fantastisk i kampen og gik forrest, da Raptors havde brug for det. Vanvittige 53 minutter blev det til for Lowry, der ikke lignede en, der havde spillet to gange overtid, da han ramte en fadeaway og lukkede kampen.
33 point, 8 rebounds og 6 assists blev det til for den 34-årige point guard. Lowry var yderst effektiv med 12 for 20 fra gulvet og 6 for 10 fra 3’eren. Imponerende præstation efter en lang kamp og lang serie.
Husk, at du kan læse resume fra kamp 6 og alt om serien lige her:
Denne profil bruges som forfatter til artikler med indhold fra flere af vores skribenter i samme artikel. F.eks. forudsigelser og gennemgange af hold og spillere, fra diverse turneringer.









































































