Forbind med os

Hej, hvad søger du efter?

Basketligaen

Horsens IC fik sin revanche

Torsdag aften var der topbrag i Basketligaen, da Horsens IC og Randers Cimbria tørnede sammen i Forum Horsens. Hjemmeholdet kom bedst ud af opgøret med en sejr på ti point, 75-65.

Forum Horsens dannede torsdag aften rammen om et topopgør i Basketligaen mellem De Gule fra Horsens og Randers Cimbria.

Foruden for dagens kamp var det bare to point som adskilte de to mandskaber i pointregnskabet med Randers Cimbria i front med 20 point tæt efterfulgt af HIC med 18 point. Begge mandskaber havde fået tildelt to nederlag, hvoraf Randers fik deres andet nederlag i denne sæson i sidste mandags, da Team FOG Næstved for første gang i denne sæson besejrede et Pro A-mandskab.

Gæsterne kom derfor til Horsens med håbet om at komme tilbage på sporet efter det bitre 7-points nederlag i sidste uge. På den anden side var Horsens-mandskabet tørstige efter revanche grundet deres nederlag til kronjyderne i Arena Randers for en lille måned siden.

Horsens IC revancherer sig mod Randers Cimbria

Kampen fik sig en rodet indledning, hvor det var meget lidt som lykkedes for begge hold. Randers var uhyre uskarpe i deres afslutninger, mens Horsens-lejrens primære problem var, at de havde store problemer under kurven, hvor gæsterne tog adskillige offensive rebounds. En lavtscorerende periode sluttede helt lige, 14-14.

Den lavtscorende affære fortsatte i anden periode, men undervejs var hjemmeholdet ved at stikke af fra kronjyderne. HIC var foran med 31-21, men hen mod første halvlegs afslutning havde Randers et 8-points run som fik stillingen på 31-29 i De Gules favør. Horsens ene amerikaner Roberto Gallinat leverede sæsonens formentligt bedste dunk hidtil, da han fløj lige forbi Randers´ Jonathan Jeanne og smadrede bolden i kurven. Fænomenalt dunk af den 22-årige amerikaner som på akrobatisk vis fløj mod kurven med afsæt et godt stykke fra kurven.

I anden halvleg kom der mere gang i pointproduktionen hos begge hold, men Horsens fortsatte med små runs, som tvang kronjyderne til at kæmpe efter at indhente det ene forspring efter det andet.

Men det blev aldrig helt farligt, og Randers Cimbria kom aldrig op og var ved at stjæle sejren fra hjemmeholdet, som kunne fortsætte deres ubesejrede stime på hjemmebane i Basketligaen. Horsens IC vandt kampen, 75-65.

Kampens topscorer var HIC´s Roberto Gallinat med 22 point.

Skrevet af

Jeg er sidens chefredaktør og har været det siden februar 2021. Jeg er 24 år og bosat i Aarhus, hvorfor jeg ofte kan findes ude i Vejlby-Risskov Hallen til Bakken Bears´ hjemmekampe. (sebastian@fullcourt.dk)

Andre artikler med dette emne

Basketligaen

BK Vejen har været på rov hos fynboerne, hvor man har landet en aftale med en af klubbens unge danskere.

Basketligaen

BK Vejen har sikret sig en amerikansk point guard direkte fra college.

Basketligaen

Bakken Bears kunne senest lade sig hylde som danske mestre, men nu står en ny sæson for døren.

Bakken Bears

De danske mestre har sikret sig underskriften fra endnu en profil til den kommende sæson.

Basketligaen

Randers Cimbria har fundet klubbens nye træner, der er hentet hos liga-konkurrenterne.

Basketligaen

Svendborg Rabbits trak det længste strå i kampen om metal torsdag eftermiddag.

Bakken Bears

Bakken Bears knuste Horsens på ny og er dermed klar til DM-finalen for den 24. gang i streg.

Basketligaen

Basketball er ikke ens overalt, og det har Tony Wroten mærket på egen krop.