Efter nederlag mod Randers Cimbria og Bakken Bears kom Svendborg Rabbits op på hesten igen, da de onsdag slog EBAA med cifrene 99-89.
Det var gæsterne, der startede bedst med flere føringer i starten af kampen, men efter tre minutters spil kom et 8-0 run til hjemmeholdet. Det betød, at Svendborg snart var kommet solidt foran med 14 point, inden EBAA fik lukket lidt af hullet ved periodens ophør.
Anden periode sad værterne tungt på i starten. De ramte næsten alt i periodens indledning og kom foran med hele 17 point. Endnu engang fik gæsterne stoppet blødningen, og ved pausen var cifrene 56-45 til Svendborg.
Forskellen på A og B
Selvom EBAA havde kæmpet sig lidt tilbage i kampen, så var der intet, der tydede på, at gæsterne ville få noget med fra kampen. Forspringet kom op på 20 point, og blandt andet hjemmeholdets Derrick Wilson førte an med mange point.
EBAA ville dog ikke helt give op, og flere gang i fjerde periode var EBAA kun nede med seks point. Det gjorde dog intet for Svendborg, der sikkert kørte sejren hjem.
Topscorer blev Derrick Wilsom med 21 point. Han skød 5/6 fra toeren og 3/6 fra treeren. Mest scorende for EBAA var Sylvester Berg med 20 point. David Kristensen var eneste med en double-double med 15 point og 11 rebounds.
Skribent på Basketligaen siden 2013. Dansk basket er den klare favorit, men der følges med i basket på internationalt plan både i NBA og Europa.









































































