Forbind med os

Hej, hvad søger du efter?

Basketligaen

To år mere på sidelinjen: Værløse Blue Hawks forlænger med cheftræner

Jonas Sørensen har sat sin signatur på en toårig kontraktforlængelse med Værløse Blue Hawks.

Foto: Heinzefoto

Værløse Blue Hawks kunne fredag dele en glædelig nyhed med deres fans.

Klubben er nemlig nået til enighed med cheftræner Jonas Sørensen om en kontraktforlængelse, der holder ham i klubben i yderligere to år.

– Jeg har valgt at forlænge med to år, fordi jeg elsker at arbejde med unge spillere, som gerne vil udvikle sig, samtidig med, at vi har et hold, hvor alle trækker i samme retning.

– Jeg kan samtidig identificere mig med klubbens værdier: fællesskab, oplevelser og udvikling. et er netop de værdier, jeg selv prøver at efterleve i mit arbejde med holdet. Og så har jeg valgt at blive i Værløse, fordi det føles som et hjem for mig, fortæller Jonas Sørensen til klubbens Facebook-side.

Med Jonas Sørensen ved roret spillede Værløse sig i sidste sæson i Playoff A for første gang, mens det i denne sæson er blevet til syv sejre i 24 kampe.

Jonas Sørensen overtog cheftrænerposten fra Mathias Madsen i 2023. Inden da havde han i en årrække stået i spidsen for Falcons U19-herrer.

Lørdag eftermiddag får Værløse Blue Hawks besøg af Bears Academy.

Skrevet af

Jeg er sidens chefredaktør og har været det siden februar 2021. Jeg er 24 år og bosat i Aarhus, hvorfor jeg ofte kan findes ude i Vejlby-Risskov Hallen til Bakken Bears´ hjemmekampe. (sebastian@fullcourt.dk)

Andre artikler med dette emne

Basketligaen

BK Vejen har været på rov hos fynboerne, hvor man har landet en aftale med en af klubbens unge danskere.

Basketligaen

BK Vejen har sikret sig en amerikansk point guard direkte fra college.

Basketligaen

Bakken Bears kunne senest lade sig hylde som danske mestre, men nu står en ny sæson for døren.

Basketligaen

Efter en formidabel sæson for Værløse Blue Hawks i Basketligaen skifter han nu til Spanien.

Bakken Bears

De danske mestre har sikret sig underskriften fra endnu en profil til den kommende sæson.

Basketligaen

Svendborg Rabbits trak det længste strå i kampen om metal torsdag eftermiddag.

Bakken Bears

Bakken Bears knuste Horsens på ny og er dermed klar til DM-finalen for den 24. gang i streg.

Basketligaen

Basketball er ikke ens overalt, og det har Tony Wroten mærket på egen krop.