WNBA-kommissær Cathy Engelbert kunne i dag afsløre, at der kommer til at ske ændringer for den kommende sæson.
Hvor der tidligere er blevet spillet 36 kampe, vil der fra næste år blive spillet 40 kampe. Dette kan blive en udfordring, da sæson forløber hen over sommeren, hvor kvindernes World Cup og Ol bliver afholdt hvert andet år.
WNBA vil fremadrettet benytte charterflyvninger til alle finalekampe. I den nuværende overenskomstaftale (CBA) er det ikke tilladt at benytte charterflyvninger. Dette skulle forhindre hold med flere penge i at få en uretfærdig fordel.
Der vil ligeledes ske en stigning i slutspillets bonuspulje. Den kommer til at stige til 500.000 dollars, hvilket vil fordoble, hvad hver spiller, der vinder mesterskabet modtager.
Cathy Engelbert udtalte på pressekonferencen, at medierettigheder er en topprioritet: ”Vi skal gøre det lettere for fans at se vores kampe. Vi har 160 kampe på nationale platforme i år, en rekord for WNBA, hvilket er fantastisk. Vi får eksponering”.
Jeg har fulgt med i NBA siden 2013-14 sæsonen. Jeg følger ligeledes med i collegebasket.









































































